لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۱

آمریکا مقامات ارشد دیوان بین‌المللی کیفری را تحریم کرد؛ اعمال محدودیت متقابل علیه دیپلمات‌های چینی


آرشیو
آرشیو

ایالات متحده آمریکا مقامات ارشد دیوان بین المللی کیفری را به دلیل «تلاش‌های نامشروع برای قرار دادن شهروندان آمریکا در حوزه قضایی خود» تحریم کرد و همزمان از اعمال محدودیت‌های بیشتر برای دیپلمات‌های چینی خبر داد.

وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت که فاتو بنسودا، دادستان ارشد دیوان بین المللی کیفری، شهروند گامبیا، و فاکسیو موچوچو، شهروند لسوتو، در ارتباط با دیوان بین‌المللی کیفری تحریم شده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۱۲ شهریور، در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی از محل وزارت خارجه آمریکا به این تحریم اشاره کرد.

وزیر خارجه آمریکا خرداد ماه امسال نیز اعلام کرده بود که ایالات متحده بنا بر فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ و در واکنش به اقدام دیوان کیفری بین‌المللی در انجام تحقیقات در مورد فعالیت‌های نیروهای نظامی ایالات متحده در افغانستان، شماری از مقامات این دیوان کیفری را تحریم و ورود آنها و خانواده‌هایشان به خاک آمریکا را ممنوع می‌کند.

مقابله به مثل با اقدامات چین

وزارت خارجه آمریکا همچنین روز چهارشنبه با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی به نقل از آقای پمپئو، از اعمال محدودیت‌های بیشتر برای دیپلمات‌های چینی خبر داد.

در این بیانیه مطبوعاتی به نقل از آقای پمپئو آمده است: «چین سال‌ها برای دیپلمات‌های آمریکایی مشغول خدمت در چین، موانعی عمده و فراتر از هنجارهای دیپلماتیک ایجاد کرده است. مقامات چینی یک سیستم پرابهام پروسه تایید را با هدف ممانعت از کارهای معمول دیپلمات‌های آمریکایی و برقراری ارتباط با مردم چین طراحی کرده‌اند.»

وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد که تلاش دیپلمات‌های آمریکایی برای میزبانی رویدادهای فرهنگی، انجام دیدارهای رسمی، و بازدید از دانشگاه‌های چین مرتباً با مانع مواجه می‌شود و این در حالی است که دیپلمات‌های چینی به جامعه آمریکا دسترسی آزاد داشته‌اند.

او گفت که در واکنش به اقدامات چین، «وزارت خارجه ایالات متحده حالا از دیپلمات‌های ارشد چین در ایالات متحده می‌خواهد که پیش از بازدید از دانشگاه‌های آمریکا و دیدار با مقامات محلی، مجوز دریافت کنند.» به گفته آقای پمپئو، از دیگر اقدامات متقابل این است که سفارت و کنسولگری‌های چین برای میزبانی رویدادهای فرهنگی در خارج از این اماکن با حضور بیش از ۵۰ نفر، نیاز به دریافت مجوز دارند.

آقای پمپئو تاکید کرد، وزارت خارجه آمریکا همچنین تدابیری را اتخاذ می‌کند تا اطمینان حاصل شود که همه حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی سفارت و کنسولگری‌های چین به عنوان حساب دولتی چین شناسایی می‌شوند؛ چرا که سفارت آمریکا دسترسی آزاد به شبکه‌های اجتماعی و مردم چین ندارد و از استفاده از توییتر و فیسبوک وبرخی دیگر از شبکه‌های اجتماعی محروم است.

آقای پمپئو در پایان این بیانیه تصریح کرده است که چنان‌چه چین محدودیت‌ها را بردارد، آمریکا نیز آماده است که دست به اقدام متقابل بزند.

XS
SM
MD
LG