لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۶

پنتاگون: تمرکز نیروهای آمریکایی مبارزه با داعش است، نه حفاظت از میدان‌های نفتی سوریه


جان کربی، سخنگوی پنتاگون - آرشیو
جان کربی، سخنگوی پنتاگون - آرشیو

یک مقام دفاعی آمریکا روز دوشنبه ۲۰ بهمن گفت نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه بر مبارزه با گروه «دولت اسلامی» یا داعش متمرکز هستند و برخلاف آن چه که ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، دستور داده بود، تمرکز آنها بر حفاظت از میدان‌های نفتی سوریه نیست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، گفت از زمانی که یک شرکت آمریکایی سال گذشته با کردهای شمال سوریه توافق کرد که به بهره برداری از ذخایر نفت سوریه در شمال شرق آن کشور کمک کند، نظامیان آمریکایی در این باره دخالتی نمی‌کنند.

جان کربی گفت ۹۰۰ نیروی آمریکایی و پیمانکاری که در منطقه هستند، «اجازه ندارند که به هیچ شرکت خصوصی دیگری، از جمله کارمندان و ماموران آنها که به دنبال توسعه ذخایر نفت در سوریه هستند، کمکی کنند.»

به گفته جان کربی، تنها استثناء زمانی است که نیروهای آمریکایی در سوریه تحت مجوزهای موجود برای حافظت از غیرنظامیان اقدام می کنند، امری که می‌تواند توضیح دهد که چرا نیروهای آمریکایی اطراف میدان های نفتی حضور دارند.

جان کربی گفت ماموریت آمریکا در سوریه همچنان شکست پایدار داعش است.

در سال ۲۰۱۹ و پس از آن که آمریکا و نیروهای ائتلاف، داعش را در هم شکستند، ترامپ اعلام کرد که بیشتر نیروهای آمریکایی از سوریه خارج می شوند و بخشی از نیروها برای «حفاظت» از نفت آن‌جا می‌مانند. مقامات آمریکایی آن زمان گفتند که نظامیان آنجا هستند تا افراطگرایان بر نفت مسلط نشوند.

سال بعد، یک شرکت نفتی آمریکایی به نام «دلتا کرسنت انرژی» که از قبل شناخته شده نبود، با کردها برای بهره برداری از ذخایر نفت، قراردادی امضا کرد.

XS
SM
MD
LG