لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۶

ناوالنی از بیمارستان مرخص شد؛ پزشکان از امکان بهبودی کامل او خبر می‌دهند


آلکسی نوالنی، سیاستمدار مخالف دولت روسیه، در تصویری برگرفته از اینستاگرام او، بر نیمکتی در برلین در آلمان نشسته است. ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۰
آلکسی نوالنی، سیاستمدار مخالف دولت روسیه، در تصویری برگرفته از اینستاگرام او، بر نیمکتی در برلین در آلمان نشسته است. ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت در روسیه، از بیمارستانی در برلین مرخص شده است. پزشکان آلمانی گفته‌اند او با یک سم اعصاب از گروه «نوویچوک» مربوط به دوره شوروی سابق مسموم شده بود.

ناوالنی، ۴۴ ساله، تصویری از خود پس از ترخیص از بیمارستان نشسته بر نیمکتی در پایتخت آلمان در رسانه های اجتماعی منتشر کرده است. او گفته است که اگر چه هنوز از دست چپ خود به طور کامل نمی تواند استفاده کند، اما دارد می آموزد چطور دوباره با ایستادن بر روی یک پا تعادل خود را حفظ کند.

ناوالنی در روز بیستم ماه اوت در پروازی از منطقه سیبری به سمت مسکو، به شدت بیمار شد. او در آن سفر در حال انجام تازه‌ترین تحقیقات درباره فساد دولتی بود. چند روز پس از ادامه وخامت حال نوالنی در بیمارستانی در روسیه او به درخواست همسرش و با وجود مخالفت پزشکان روسی به بیمارستانی در برلین منتقل شد.

آلکسی ناوالنی در یادداشت خود در رسانه های اجتماعی نوشته است: «اولین بار که پس از ۲۴ روز بستری در بخش مراقبت‌های ویژه (که ۱۶ روز آن در بیهوشی بودم) من را در برابر آینه قرار دادند، [به نظرم آمد که] یکی از شخصیت‌های فیلم ارباب حلقه‌ها به من خیره شده بود.»

او در این یادداشت می افزاید: «خیلی ناراحت بودم: فکر می کردم هرگز مرخص نخواهم شد. اما پزشکان به معجزات خود ادامه دادند.»

ناوالنی می گوید به فیزیوتراپی ادامه خواهد داد. پزشکان بیمارستان «شاریتی» در برلین روز ۲۳ سپتامبر با انتشار بیانیه‌ای می‌گویند بر اساس «پیشرفت و وضعیت کنونی» او تصور می‌شود که «بهبودی کامل ممکن است.»

پزشکان در عین حال جانب احتیاط را حفظ کردند: «با این وجود، برای سنجش تاثیرات بلند مدت بالقوه ناشی از مسمومیت شدید هنوز بسیار زود است.»

مقام های آلمانی می گویند نتیجه آزمایش ها در آلمان، فرانسه، و سوئد نشان می دهد که ناوالنی با یک ماده شیمیایی از گروه «نوویچوک» مسموم شده بود.

مسمومیت این رهبر مخالفان دولت در روسیه موجب بروز اختلافات چشمگیری میان مسکو و کشورهای اروپایی شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همچنین با تاکید بر احتمال بالای وضع تحریم‌هایی علیه روسیه توسط واشنگتن، به واکنش آمریکا به حمله مشابه به سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسیه، و دخترش در سال ۲۰۱۸ اشاره کرد. بریتانیا در آن زمان روسیه را به عنوان مسئول آن حمله معرفی کرده بود.

آقای پمپئو اوایل هفته جاری در گفت‌و‌گو با روزنامه بیلد آلمان تصریح کرد: «ایالات متحده [این موضوع] را روشن كرده است كه استفاده از اسلحه شیمیایی غیرقابل قبول است. هنگامی كه از سلاح شیمیایی علیه اسكریپال‌ها [سرگئی اسکریپال و دخترش] استفاده شد، ما واکنشی بسیار جدی نشان دادیم.»

XS
SM
MD
LG