لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۶

افزایش تلفات درگیری مرزی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان؛ آمریکا خشونت‌ها را محکوم کرد


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تنش بین ارمنستان و آذربایجان واکنش نشان داد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تنش بین ارمنستان و آذربایجان واکنش نشان داد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای بروز خشونت‌های مرزی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان را به شدیدترین لحن ممکن محکوم کرد و از طرف‌های درگیر خواست که از استفاده از زور و افزایش تنش بپرهیزند و کاملا به آتش‌بس پایبند بمانند.

او در بخشی از این بیانیه گفته است که آمریکا متعهد است که برای دستیابی به یک توافق مسالمت‌آمیز پایدار در مورد مناقشه ناگورنو قره‌باغ (مناقشه قره باغ)، کمک کند.

به گزارش سرویس جهانی بی.بی.سی در روز سه شنبه ۲۴ تیر، در سومین روز از درگیری‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، باکو اعلام کرد یک ژنرال ارتش و پنج افسر دیگر این کشور در درگیری با نیروهای ارمنستان کشته شدند. همچنین با کشته شدن یک سرباز آذربایجانی دیگر، رقم کشته‌شدگان نیروهای جمهوری آذربایجان به ۱۱ نفر رسیده است.

ارمنستان می‌گوید تاکنون ۲ افسر این کشور کشته شده‌اند. ارتش جمهوری آذربایجان می‌گوید که توپخانه و یک خط دفاعی ارمنستان را نابود کرده است و توانسته به تعداد «صدها نیروی» ارمنی بر این کشور تلفات وارد کند. ارمنستان اما با تکذیب تلفات در چنین ابعادی، گزارش کرده است که علاوه بر دو افسر کشته شده، تعدادی از نیروهایش مجروح شده‌اند.

جمهوری آذربایجان می گوید درگیری ها در منطقه توووز که با استان تاووش در شمال شرق ارمنستان هم مرز است، به شدت ادامه دارد.

هر دو کشور یکدیگر را به گلوله‌باران مناطق مسکونی مرزی متهم کرده‌اند. این درگیری‌ها در حالی گزارش می شود که هشت روز پیش، رئیس‌جمهوری آذربایجان گفته بود مذاکرات صلح با ارمنستان بر سر حل مسئله قره باغ متوقف شده است.

XS
SM
MD
LG