لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۵

میشل عون اسرائیل را به نقض قطعنامه ۱۷۰۱ متهم کرد


آرشیو
آرشیو

میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان، روز پنج‌شنبه پس از حمله هوایی اسرائیل به نقاطی در جنوب لبنان، همسایه خود را به داشتن نیات «تهاجمی و تشدیدکننده» متهم کرد. اسرائیل می‌گوید که این حمله در پاسخ به شلیک موشک از آن سوی مرزهای شمالی این کشور صورت گرفته است.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، میشل عون تأکید کرده است که پس از سال ۲۰۰۶ این نخستین بار است که اسرائیل از نیروی هوایی خود برای هدف قرار دادن روستاهای لبنان استفاده می‌کند که این نشان‌دهنده نیات تهاجمی و تشدید‌کننده اسرائیل در بحبوجه تهدیدهای مستمر علیه لبنان و حاکمیت آن است.»

رئیس‌جمهوری لبنان با اشاره به قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل که به جنگ اسرائیل و حزب‌الله لبنان در سال ۲۰۰۶ پایان داد، گفت که این اقدام نقض آشکار و خطرناک این قطع‌نامه است.

اسرائیل می‌گوید حمله روز چهارشنبه، در واکنش به شلیک موشک به خاک این کشور انجام شده است. به گفته مقامات ارتش اسرائیل، سه موشک توسط «گروه‌های تروریستی فلسطینی در لبنان» شلیک شده بود که یکی از آنها خارج از مرز و بقیه در مناطق غیرمسکونی داخل اسرائیل فرود آمدند. اصابت این موشک‌ها باعث آتش‌سوزی در شمال اسرائیل شد.

ارتش اسرائیل روز پنجشنبه در بیانیه‌ای گفت جت‌های جنگنده ان کشور در پاسخ به حملات موشکی از لبنان به خاک اسرائیل، به محل پرتاب روز گذشته راکت‌ها از لبنان حمله کردند، و همچنین اهداف دیگری را که در گذشته از آنها برای حمله به اسرائیل استفاده شده بود، هدف قرار دادند.

اسرائیل، لبنان را مسئول حملات موشکی خواند و نسبت به تلاش بیشتر برای آسیب رساندن به غیرنظامیان و حاکمیت اسرائیل هشدار داد.

آمریکا نیز حملات راکتی به اسرائیل را محکوم کرد.

پاسخ نظامی اسرائیل به جنوب لبنان در زمان حساس سیاسی صورت گرفت که دولت ائتلافی اسرائیل می‌کوشد صلح را تحت آتش‌بس شکننده پس از پایان جنگ ۱۱ روزه با شبه‌نظامیان حماس در غزه، حفظ کند و لبنان نیز دستخوش بحران‌های متعدد اقتصادی و مالی و بن‌بست سیاسی است.

XS
SM
MD
LG