لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۱

آمریکا می‌گوید به ژاپن برای نظارت بر اقدامات «بی‌‌سابقه» چین در آب‌های نزدیک جزایر مورد مناقشه کمک می‌کند


سپهبد کَوین اشنایدر، فرمانده نیروهای آمریکایی مستقر در ژاپن
سپهبد کَوین اشنایدر، فرمانده نیروهای آمریکایی مستقر در ژاپن

ارتش آمریکا می‌گوید برای نظارت بر رویکرد تهاجمی «بی‌سابقه» چین در اطراف دریای چین شرقی، که جزیره‌های تحت کنترل ژاپن در آن قرار دارد، به توکیو کمک می‌کند.

رویترز در روز چهارشنبه ۸ مرداد گزارش داد که سپهبد کَوین اشنایدر، فرمانده نیروهای آمریکایی مستقر در ژاپن، ضمن اعلام این خبر گفت: «ایالات متحده به تعهد خود نسبت به کمک به دولت ژاپن در این شرایط، کاملا و صد درصد پایبند است.»

پکن می‌گوید جزایر تحت کنترل ژاپن به چین تعلق دارد و قایق‌های چینی نیز برای ماهیگیری در آب‌های اطراف آنها آماده می‌شوند.

ایالات متحده بارها پکن را به خاطر تشدید ادعاهای ارضی و دریایی خود در آب‌های آسیا و در شرایطی که دنیا درگیر شیوع ویروس کرونا است، مورد انتقاد قرار داده و نسبت به تحرکات نظامی آن کشور در آب‌های بین‌المللی هشدار داده‌اند. ماه گذشته نیروی دریایی ایالات متحده اعلام کرد که دو ناو هواپیمابر آمریکا به منظور «پشتیبانی از یک منطقه هند-آرام (ایندوپاسفیک)‌ آزاد و باز» در دریای چین جنوبی رزمایش انجام داده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، به تازگی با بیان این که دولت ایالات متحده ادعاهای پکن درباره دریای چین جنوبی را غیرقانونی می‌داند، بر حمایت آمریکا از منطقه هند-آرام آزاد و باز تاکید کرد و گفت: «امروز ما سیاست آمریکا را در بخش حیاتی منطقه مورد اختلاف دریای چین جنوبی، توسعه می‌دهیم. ما کاملا شفاف می‌سازیم که ادعاهای پکن درباره منابع فراساحل در سرتاسر بخش عمده‌ای از دریای چین جنوبی، که با زورگویی قصد دارد آنها را کنترل کند، کاملا غیرقانونی است.»

XS
SM
MD
LG