لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۷

مایک پمپئو: آمریکا ادعاهای چین درباره دریای چین جنوبی را کاملا غیرقانونی می‌داند


 آقای پمپئو در بیانیه‌ای این اظهارات را بیان کرد.
آقای پمپئو در بیانیه‌ای این اظهارات را بیان کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا می‌گوید دولت ایالات متحده ادعاهای پکن درباره دریای چین جنوبی را غیرقانونی می‌داند.

وزیر خارجه آمریکا عصر دوشنبه ۲۳ تیر با اعلام اینکه ایالات متحده از (اقیانوس) هند-آرام آزاد و باز پشتیبانی می‌کند، گفت: امروز ما سیاست آمریکا را در بخش حیاتی منطقه مورد اختلاف دریای چین جنوبی، توسعه می‌دهیم. ما کاملا شفاف می‌سازیم که ادعاهای پکن درباره منابع فراساحل در سرتاسر بخش عمده‌ای از دریای چین جنوبی، که با زورگویی قصد دارد آنها را کنترل کند، کاملا غیرقانونی است.

آقای پمپئو همچنین اعلام کرد که آمریکا ادعای چین مبنی بر حاکمیت آب های فراتر از محدوده ۱۲ مایلی این کشور از جمله آب های مناطقی در سواحل، اندونزی، ویتنام، برونئی و مالزی را نمی پذیرد.

او همچنین گفت که ایالات متحده در کنار متحدان و شرکای خود در جنوب شرق آسیا ایستاده است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که آمریکا خواستار صلح و ثبات در دریای چین جنوبی با حمایت از آزادی پایدار در دریا بر اساس قوانین بین المللی و حمایت از جریان بدون محدودیت تجارت است.

ایالات متحده پیشتر بارها نسبت به تحرکات نظامی چین در دریای جنوبی هشدار داده بود.

در هفته های گذشته نیروی دریایی ایالات متحده اعلام کرد که دو ناو هواپیمابر آمریکا به منظور «پشتیبانی از یک منطقه هند-آرام (ایندوپاسفیک)‌ آزاد و باز» در دریای چین جنوبی رزمایش انجام داده‌اند.

تنش میان آمریکا و چین در ماه‌های اخیردر رابطه با موضوعات مختلف، از جمله شیوع کرونا و قانون جدید امنیتی هنگ کنگ، افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG