لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۵

بنیامین نتانیاهو نتوانست دولت تشکیل دهد؛ دو رقیب اصلی او می‌خواهند این ماموریت به آنها محول شود


رئیس جمهوری اسرائیل باید یک گزینه جدید برای تشکیل دولت احتمالی معرفی کند.
رئیس جمهوری اسرائیل باید یک گزینه جدید برای تشکیل دولت احتمالی معرفی کند.

دو رقیب سیاسی اصلی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت هر کدام به طور جداگانه از رووین ریولین، رئیس جمهوری آن کشور، خواستند که به آنها امکان تشکیل یک دولت جدید دهد.

به گزارش رویترز، این درخواست‌ها پس از آن مطرح می شود که نتانیاهو از حزب لیکود، نتوانست در ضرب الاجل تعیین شده که شب گذشته پایان یافت، دولت جدیدی را تشکیل دهد. با پایان فرصت ۲۸ روزه نتانیاهو برای تشکیل دولت جدید، رئیس جمهوری اسرائيل حالا می تواند از بین رقبای او فردی را برای تشکیل دولت انتخاب کند.

انتظار می رود که يائیر لاپید، ۵۷ ساله از حزب میانه روی «یش عتید» گزینه اصلی برای تشکیل دولت جدید باشد. حزب او پس از حزب راست گرای لیکود، در پارلمان دوم است. لاپید یک روزنامه نگار سابق است که در سال ۲۰۱۲ وارد عرصه سیاست شد و حزب «یش عتید» را بنیانگذاری کرد. لاپید از منتقدان احزاب ارتدکس افراطی در اسرائيل بوده است.

به نوشته رویترز، یک توافق سهیم شدن قدرت میان لاپید و نفتالی بنت، سیاستمدار ۴۹ ساله و رهبر ملی‌گرای حزب راست‌گرای افراطی «یامینا»، مطرح شده است. بنت که سابقه وزارت نیز دارد، از کارآفرینان اسرائيلی نیز بوده است. از جمله سوابق بنت، هدایت وزارت آموزش در اسرائيل است.

ریولین با هر دوی آنها به طور جداگانه صحبت کرده است. یک سخنگوی رئیس جمهوری اسرائیل گفته است که هریک از این افراد نام خود را برای رهبری مذاکرات مربوط به ائتلاف، مطرح کرده اند.

سخنگوی رئیس جمهوری اسرائیل گفته است که ریولین ممکن است با دیگر رهبران احزاب اسرائیلی نیز در صورت تقاضای آنها برای ملاقات، دیدارکند. ریولین سه روز فرصت دارد تا در این باره تصمیم بگیرد و یکی از گزینه های او این است که از پارلمان بخواهد فردی را برای تشکیل دولت معرفی کند.

XS
SM
MD
LG