لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

سفیر اسرائيل در سازمان ملل احیای توافق هسته‌ای با ایران را یک «اشتباه بزرگ» خواند


گیلاد اردان -آرشیو
گیلاد اردان -آرشیو

گیلاد اردان، سفیر اسرائيل در سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه ۲ اردیبهشت با تکرار موضع دولت متبوعش در قبال توافق هسته‌ای ایران، تاکید کرد که اسرائیل به هیچ توافقی که «به طور کامل» به تهدید علیه «موجودیت» اسرائيل از سوی ایران رسیدگی نکند، پایبند نیست. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، نیز پیشتر سخنان مشابهی را بیان کرده بود.

به گزارش جروزالم پست، اردان به نهاد ۱۵ عضوی شورای امنیت سازمان ملل گفت که اسرائيل «تنها کشوری در جهان است که رژیم ایران آن را تهدید به نابودی می‌کند.»

اردان این سخنان را در نشست ماهانه این سازمان درباره خاورمیانه بیان کرد. به نوشته جروزالم پست، این نشست به طور عمده بر مسئله اختلاف اسرائیل و فلسطینی‌ها متمرکز بود.

سفیر اسرائيل همچنین با اشاره به این که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درست بودن خبر غنی‌سازی ۶۰ درصدی توسط ایران را تایید کرده است، احیای توافق هسته ای با ایران را «اشتباهی جدی» خواند.

آمریکا می‌گوید دیپلماسی بهترین مسیر برای بازداشتن از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.

در پی حادثه اخیر در تاسیسات هسته‌ای نطنز که همزمان با ادامه مذاکرات هسته‌ای غیر مستقیم میان ایران و آمریکا در وین روی داد، مقامات جمهوری اسلامی ایران، اسرائيل را عامل آن دانستنند. اسرائيل رسما مسئولیت حادثه نطنز را برعهده نگرفته است؛ اما نخست وزیر آن کشور می‌گوید «هر کاری لازم باشد» برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای انجام خواهد داد. تهران می‌گوید که به دنبال تولید سلاح هسته‌ای نیست.

XS
SM
MD
LG