لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۰

نخست وزیر اسرائیل: برای ممانعت از دسترسی ایران به تسلیحات هسته‌ای، هر کاری لازم باشد می‌کنم


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دو هفته قبل از انتخابات دوباره پارلمانی در این کشور، گفت که به عنوان نخست وزیر «تنها دولت یهود دنیا» هرکاری که لازم باشد برای ممانعت از دسترسی ایران به تسلیحات هسته‌ای انجام خواهد داد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در سخنانی که روز سه شنبه شب پخش شد، به شبکه خبری اسرائیلی آی۲۴ گفت: «هر کاری که لازم باشد -چه با توافق چه بدون توافق - برای ممانعت ایران از دست‌یابی به تسلیحات هسته‌ای انجام می‌دهم.»

وی در بخشی از سخنان خود گفت که او یک سیاست دارد و هر کسی که به اسرائیل حمله می‌کند. او همچنین گفت که ارتش اسرائیل هر تهدیدی علیه اسرائیل باشد، حمله می‌کند. آقای نتانیاهو گفت که در موارد قبلی دستور داد که به پایگاه ‌های ایران در سوریه حمله شود.

نتانیاهو همچنین گفت هراسی ندارد که برای مخالفت با توافق هسته‌ای ایران مقابل دنیا بایستد.

نخست وزیر اسرائیل در بخش دیگری از سخنانش درباره ارتباط با رئيس جمهوری فعلی آمریکا گفت که من با پرزیدنت بایدن دوستی چهل ساله دارم. او هم تاکید کرده که مانع دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای می شود. رابطه ما و آمریکا قابل جایگزینی نیست. من نماینده تنها کشور یهود هستم و برای ممانعت از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای هر کاری لازم باشد،‌ انجام می‌دهم.

اسرائیل از ابتدا مخالف توافق هسته‌ای با ایران در زمان دولت اوباما بود. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند. دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت.

XS
SM
MD
LG