لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۰

وزیر دفاع اسرائیل: هر کاری که لازم باشد برای جلوگیری از «گسترش و تجهیز تسلیحاتی ایران» انجام خواهیم داد


بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل
بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، می‌گوید که کشور متبوعش هر کاری که لازم باشد برای جلوگیری از گسترش تسلیحاتی ایران انجام می‌دهد.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز یکشنبه ۲۷ مهر با انتشار یک توئیت گفت: «امروز، با انقضای تحریم تسلیحاتی ایران، ما باید قوی‌تر و مصمم‌تر از همیشه باشیم. ایران هیچ‌گاه یک مشکل [صرفاً برای] ‌اسرائیل نبوده است؛ بلکه در وهله نخست مشکلی جهانی و منطقه‌ای بوده است.»

آقای گانتز افزود: «من، به عنوان وزیر دفاع، به همراه متحدان‌مان، [شامل متحدان] قدیمی و جدید، به انجام همه اقدامات لازم ادامه می‌دهم تا از گسترش و تجهیز تسلیحاتی ایران جلوگیری کنم.»

وزیر دفاع اسرائیل در پایان این توئیت تاکید کرد: «همه کشورها باید با این اقدام مهم همراه شوند.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز یکشنبه ۲۷ مهر در بیانیه‌ای گفت کلیه تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران، از جمله تحریم تسلیحاتی، نوزدهم سپتامبر باز گردانده شدند.

آقای پمپئو افزود: «آمریکا آمادگی دارد برای تنبیه هر فرد یا نهادی که به ارائه، فروش، یا انتقال تسلیحات متعارف به ایران و یا از ایران کمک کند، و نیز کسانی که آموزش فنی یا پشتیبانی مالی و خدماتی و سایر کمک‌های مرتبط با این تسلیحات ارائه می‌کنند، از اختیارات داخلی خود استفاده کند.»

طبق توافق موسوم به برجام، تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران روز ۱۸ اکتبر امسال منقضی شد. تلاش آمریکا برای تمدید این تحریم‌ با مخالفت اعضای شورای امنیت روبرو شد. پس از آن، ایالات متحده مکانیسم ماشه را در قالب توافق هسته‌ای ایران در شورای امنیت فعال کرد.

XS
SM
MD
LG