لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۲

الیوت آبرامز: آمریکا از همه توان خود برای پیشگیری از همکاری تسلیحاتی ایران با کره شمالی استفاده خواهد کرد


الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا، روز دوشنبه تأکید کرد که ایالات متحده هر چه در توان دارد برای پیشگیری از همکاری تسلیحاتی و موشکی ایران با کره شمالی، به کار خواهد بست.

به گزارش رویترز، آقای آبرامز در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر این که آیا ایالات متحده مدرکی در رابطه با از سرگیری همکاری میان تهران و پیونگ یانگ در زمینه توسعه موشک های دوربرد مشاهده کرده است یا خیر، گفت که ایالات متحده نسبت به همکاری ایران و کره شمالی نگران است و هر کاری که بتواند برای جلوگیری از آن انجام خواهد داد.

الیوت آبرامز، اندکی پس از اعلام تحریم‌های جدید دولت پرزیدنت ترامپ علیه برنامه‌های هسته‌ای و تسلیحاتی ایران صحبت کرد.

بخشی از این تحریم‌ها شامل اشخاص ایرانی است که از برنامه‌های موشک‌های بالستیک ایران حمایت می‌کنند و یا با سازمان‌های ایرانی که نقشی کلیدی در همکاری موشکی ایران و کره شمالی دارند در ارتباط هستند.

چندی پیش نیز رئیس سازمان پدافند موشکی آمریکا از افزایش تهدیدات ناشی از سامانه‌های جدید موشکی روسیه، چین، کره شمالی، و ایران سخن گفت.

کره شمالی در گذشته به ایران و سوریه موشک های بالستیک و جنگ افزار شیمیایی فروخته است. در یک ارزیابی دولت آمریکا در سال ۲۰۱۷ ذکر شده که کره شمالی ممکن است مواد هسته ای کافی برای تولید سالانه ۱۲ جنگ افزار هسته ای را داشته باشد.

پرزیدنت ترامپ گفته است تا زمانی که رئیس جمهوری آمریکا باشد ایران هرگز به جنگ افزار هسته‌ای دست نخواهد یافت.

XS
SM
MD
LG