لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۱

اسرائیل اجازه ورود کالا به غزه را صادر کرد؛ تلاش برای کاهش تنش‌ها


اعتراضات فلسطینی‌ها در نوار غزه (۳ شهریور ۱۴۰۰)
اعتراضات فلسطینی‌ها در نوار غزه (۳ شهریور ۱۴۰۰)

اسرائیل می‌گوید محدودیت‌های تجاری بر نوار غزه را کاهش می‌دهد و اجازه می‌دهد کالاهای بیشتری وارد مناطق فلسطینی شود. در روزهای اخیر تنش‌ها در این منطقه افزایش یافته بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، این اعلان پس از آن منتشر شد که صدها فلسطینی چهارشنبه در نزدیکی مرز اسرائیل تظاهرات کردند و از آن کشور خواستند به محاصره فلج‌کننده نوار غزه پایان دهد. تجمع مشابهی که چند روز پیش به همین منظور برگزار شده بود به درگیری‌های مرگباری با ارتش اسرائیل منجر شد.

در تظاهرات چهارشنبه، نیروهای حماس از نزدیک شدن جمعیت به موانع مرزی جلوگیری کردند، و این اعتراضات بدون تکرار درگیری‌های شدید شنبه، که به کشته شدن یک فلسطینی و به شدت زخمی شدن یک پلیس اسرائیلی منجر شده بود، خاتمه یافت.

نهادی که در وزارت دفاع اسرائیل مسئولیت گذرگاه‌های مرزی آن کشور با مناطق فلسطینی را بر عهده دارد، اعلام کرد که از پنجشنبه واردات خودروهای نو، کالا، و تجهیزات جدید برای پروژه‌های غیرنظامی در نوار غزه را افزایش می‌دهد و مجوزهای بیشتری را برای ورود تجار غزه به اسرائیل صادر می‌کند.

به گفته این‌ سازمان، که با سرنام «کوگات» شناخته می‌شود، کاهش محدودیت‌ها «مشروط به حفظ مداوم امنیت منطقه» است و در صورت بهبود وضعیت مرزی، امکان گسترش آن وجود دارد.

XS
SM
MD
LG