لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۶

یک مخالف جمهوری اسلامی در بریتانیا به جرم تلاش برای آتش زدن خودروی سفارت ایران به «حصر در بیمارستان» محکوم شد


سام پارسا - met.police.uk
سام پارسا - met.police.uk

دادگاهی در بریتانیا فردی را که در شهریور ۱۳۹۷ قصد داشت خودروی دپیلماتیک سفارت ایران در لندن را به آتش بکشد، به «حصر در بیمارستان برای مدت نامحدود» محکوم کرد.

سایت خبری بریتانیایی «استاندارد» روز جمعه ۳۱ اردیبهشت ضمن اعلام این خبر گزارش داد، این فرد که سام پارسا نام دارد و از مخالفان جمهوری اسلامی ایران است، در سال ۱۳۹۶ نیز بیرون خانه جرمی کوربین، رهبر وقت «حزب کارگر»، و نیز در ورودی «داونینگ استریت» رفتارهای عجیبی از خود بروز داده بود.

به نوشته این روزنامه آقای پارسا در ۱۹۹۰ پناهندگی گرفته بود.

قاضی مارک دنيس گفت سام پارسا برای کسانی که به دلایل سیاسی با آنها موافق نیست و اختلاف نظر دارد «تهدیدی عمده» به شمار می‌رود. قاضی گفت، این امر ناشی از کینه «ریشه دار» سام پارسا از جمهوری اسلامی ایران و مخالفت با آن دانست.

قاضی این حکم را روز پنجشنبه صادر کرد.

سام پارسا در سال ۱۳۹۸ یک بطری محتوی پارچه‌ای آغشته به بنزین را داخل اگزوز یک خودروی سفارت ایران قرار داد. با بررسی آن بطری و پارچه داخل آن، و آزمایش دی.ان.ای، سام پارسا شناسایی شد.

سام پارسا، ساکن تاتنهام در شمال لندن، در دادگاه به اتهام تلاش برای آتش‌افروزی با نیت به خطر انداختن جان انسان‌ها، گناهکار شناخته شد.

در دادگاه گفته شد که او سال‌ها مشکلات روانی داشته و پیشتر تشخیص داده شده بود که دارای اختلال دو قطبی است.

قاضی از کسانی که این بطری را پیدا کردند و سریعاً آن را به پلیس گزارش دادند، تشکر کرد.

ریچارد اسمیت، رئیس فرماندهی ضد تروریسم لندن، گفت اقدام پارسا می‌توانست جان افراد بسیاری را به خطر بیاندازد.

یک پیمانکار که در «هاید پارک» کار می‌کرد، بطری جاسازی شده در اگزوز خودروی سفارت ایران توسط سام پارسا را ۳۰ ساعت بعد از کارگذاشته شدن، پیدا کرده بود.

XS
SM
MD
LG