لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۰

دانمارک علیه سه عضو یک گروه اپوزیسیون عرب ایرانی به اتهام «تامین مالی فعالیت‌های تروریستی» اعلام جرم کرد


دانمارک - آرشیو
دانمارک - آرشیو

دادستان عمومی دانمارک علیه سه تن از اعضای یک گروه از مخالفان عرب ایرانی به اتهام حمایت و تامین مالی فعالیت‌های تروریستی در داخل ایران با همکاری سرویس‌های اطلاعاتی عربستان سعودی اعلام جرم کرده است.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۲۶ فروردین گزارش داد، این سه نفر که ماه فوریه سال گذشته میلادی دستگیر شدند و از آن زمان در بازداشت بوده‌اند، از اعضای گروه موسوم به «جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز» - که با نام «جنبش عربی آزادیبخش الاحواز» نیز شناخته می‌شود - هستند. جمهوری اسلامی این گروه را یک گروه تروریستی جدایی طلب می‌داند.

لیسلوته نیلاس، دادستان عمومی دانمارک، با صدور بیانیه‌ای این پرونده را «بسیار جدی» خواند و اعلام کرد در این پرونده افرادی در دانمارک دست به اقدامات اطلاعاتی غیرقانونی زده‌اند و برای ترویج تروریسم در کشورهای دیگر و تامین مالی آن، از خاک دانمارک اقدام کرده‌اند.

قرار است محاکمه این سه فرد از روز ۹ اردیبهشت در دادگاهی در راسکیله آغاز شود. هر سه متهم ممکن است به ۱۲ سال زندان محکوم شوند.

در پرونده‌ای مرتبط، یک نروژی ایرانی‌تبار در ژوئن گذشته به اتهام جاسوسی برای سرویس اطلاعاتی ایران و توطئه برای ترور یکی از اعضای «جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز» به هفت سال حبس محکوم شد. رویترز می‌نویسد درخواست تجدید نظر در آن حکم داده شده است.

XS
SM
MD
LG