لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

وزارت خارجه ایران: آماده ارسال محموله‌های سوخت بیشتر به لبنان هستیم


سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی - آرشیو
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی - آرشیو

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد در صورت نیاز، ایران آماده ارسال محموله‌های سوختی بیشتر به لبنان است. حسن‌نصر‌الله، رهبر حزب‌الله لبنان پیشتر از اعزام کشتی‌های حامل سوخت از ایران به لبنان خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای خطیب‌زاده در جلسه روز دوشنبه یکم شهریور با خبرنگاران گفت: «ما اعلام آمادگی می‌کنیم که اگر دولت لبنان هم تمایل داشته باشد به غیر از خریداری که توسط تجار لبنانی انجام شده است حاضریم که سوخت به دولت این کشور بفروشیم.»

نصرالله روز یکشنبه گفت اعزام کشتی‌های حامل سوخت از ایران به لبنان برای مقابله با کمبود سوخت در لبنان است.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت کشتی های حامل سوخت دیگری نیز از ایران تا چند روز دیگر از ایران راهی لبنان می شوند. او گفت حزب الله نمی خواهد با خرید سوخت خود را جایگزین دولت لبنان کند، ولی می خواهد به دولت کمک کند تا با بازار سیاه سوخت مقابله و مشکلات مردم و کشور را حل کند.

حسن نصر‌الله رهبر حزب‌الله لبنان پیشتر و روز ۲۸ مرداد گفته بود نفتکش سوخت از سوی ایران راهی لبنان خواهد شد.

پیشتر نیز روزنامه تایمز اسرائیل سخنان نصرالله را مبارزه‌جویی و گردن‌کشی در برابر آمریکا و اسرائیل دانست، و افزود، نصرالله توضیح نداد که نفتکش از چه مسیری به لبنان خواهد رسید و چگونه تخلیه خواهد شد.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، نصرالله افزود این نفکش حامل سوخت برای بیمارستان‌ها، داروسازی‌ها و کارخانجات مواد غذایی، نانوایی‌ها و ژنراتورهای خصوصی است، و برای مقابله با کمبود سوخت در لبنان، نفتکش‌های دیگری هم فرستاده خواهند شد.

فقدان اعتبار دولت ورشکسته لبنان برای وارد کردن سوخت و کالاهای اساسی، از جمله به کمبودهای فلج‌کننده و گاه مرگبار برق، بنزین و دارو منجر شده است.

XS
SM
MD
LG