لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۵

در واکنش به قانون جدید امنیتی چین؛ فرانسه توافق استرداد مجرمان با هنگ کنگ را لغو کرد


اعتراضات هنگ کنگ (عکس آرشیوی است)
اعتراضات هنگ کنگ (عکس آرشیوی است)

فرانسه اعلام كرد که در واکنش به قانون امنیتی جدید چین در هنگ کنگ، توافق استرداد مجرمان با آن کشور را تعلیق می‌کند. پیش از این کشورهای کانادا، بریتانیا، و استرالیا نیز توافق استرداد مجرمان با هنگ کنگ را لغو کرده بودند.

بنابر گزارش رویترز، در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده است: «با توجه به تازه‌ترین تحولات، فرانسه دیگر به توافق استردادی که در چهارم مه سال ۲۰۱۷ بین فرانسه و منطقه ویژه اداری هنگ‌کنگ به امضا رسید، عمل نخواهد کرد.»

در این بیانیه همچنین اعلام شده که قانون جدید امنیتی از سوی چین در هنگ کنگ اصل سیستم «یک کشور، دو نظام» و همچنین استقلال و آزادی‌های ضروری که این رویکرد ایجاد کرده را به خطر می‌اندازد.

منتقدان می‌گویند قانون جدید امنیتی، استقلال قضایی منطقه نیمه خودمختار هنگ کنگ را تضعیف می‌کند و به چین قدرت بی‌سابقه‌ای برای کنترل این دولت‌شهر می‌دهد.

ایالات متحده، چین را به نقض تعهدش نسبت به دموکراسی در هنگ کنگ متهم کرده است.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، چندی پیش به صدای آمریکا گفت: «متاسفانه در چند هفته گذشته، بارها و بارها ... شاهد این بوده‌ایم که چین بار دیگر به جهان نشان داد که [حکومت و هیات حاکمه چین] وعده‌هایشان را زیر پا می گذارند، تعهداتی پوچ دارند، و هرگز قصد عمل به وعده هایشان را نداشتند.»

XS
SM
MD
LG