لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۷

هندوراس هم سفارت خود در اسرائیل را از تل‌آویو به اورشلیم منتقل خواهد کرد


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، و همسرش سارا در کنار رئیس جمهوری هندوراس و همسرش - سپتامبر سال ۲۰۱۹
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، و همسرش سارا در کنار رئیس جمهوری هندوراس و همسرش - سپتامبر سال ۲۰۱۹

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، و خوان اورلاندو هرناندز، رئیس جمهوری هندوراس، روز یکشنبه در بیانیه‌ای مشترک ابراز امیدواری کردند که هندوراس بتواند تا پایان سال جاری سفارت خود در اسرائیل را از تل آویو به اورشلیم منتقل کند.

در توئیت منتشره توسط حساب رسمی توئیتر نخست وزیر اسرائیل آمده است: «امروز دو کشور اسرائیل و هندوراس، در حالی که پرچم‌های‌شان بر فراز پایتخت‌های هر دو کشور برافراشته شده‌اند، اعلام می‌کنند که قصد دارند تا پایان امسال در اقدامی متقابل سفارتخانه‌هایشان را در پایتخت‌های دو کشور، یعنی تگوسیگالپا و اورشلیم، افتتاح کنند.»

آقای هرناندز‌ نیز در توییتر خود نوشت: «ما به منظور تقویت اتحاد استراتژیک‌مان در‌ مورد برنامه‌ریزی برای افتتاح سفارتخانه‌ها در تگوسیگالپا و اورشلیم صحبت کردیم و امیدواریم چنان‌چه همه‌گیری [کرونا] اجازه دهد این گام تاریخی را پیش از پایان سال جاری برداریم.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، این‌ کشور آمریکای مرکزی در گذشته نیز در مورد احتمال انتقال سفارت خود به اورشلیم ابراز تمایل کرده بود. به گفته آقای نتانیاهو هدف این است که سفارتخانه‌ها تا پایان سال بازگشایی شوند.

این اقدام هندوراس پس از آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از گشایش سفارتخانه‌های کوزوو و صربستان در اورشلیم خبر دادند.

دولت پرزیدنت ترامپ طی تنها یک ماه توانست دو توافق تاریخی صلح در خاورمیانه به دست آورد.

روز سه شنبه هفته گذشته ، امارات متحده عربی و بحرین توافقی را برای برقراری روابط رسمی با اسرائیل در واشنگتن امضاء کردند؛ اقدامی که تا حدودی ناشی از ترس مشترک آنها از تهدید ایران بود.

پرزیدنت ترامپ با تاریخی دانستن توافق‌ اسرائیل با امارات و بحرین گفت: «این نخستین توافق صلح در ۲۵ سال اخیر است. در گذشته دو توافق جدا امضا شده بود. اما این بار شاهد امضای همزمان دو توافق با هم هستیم.»

XS
SM
MD
LG