لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۴

ادامه درگیری‌ها در غزه و اسرائيل هم‌زمان با افزایش تلاش‌های دیپلماتیک برای آتش‌بس


بخشی از شهر غزه پس از حملات هوایی اسرائيل - اردیبهشت ۱۴۰۰
بخشی از شهر غزه پس از حملات هوایی اسرائيل - اردیبهشت ۱۴۰۰

پس از درخواست جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در روز چهارشنبه برای کاهش درگیری‌ها در غزه و اسرائيل، تلاش‌های دیپلماتیک برای برقراری آتش‌بس در روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت شدت یافته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با این حال اسرائيل بمباران غزه را ادامه داد و حملات راکتی حماس نیز پس از یک وقفه، از سر گرفته شد.

رویترز می‌گوید، یک مقام ارشد پیکارجویان حماس پیش‌بینی کرد که طی چند روز آینده یک آتش‌بس حاصل شود. اما یک وزیر اسرائیلی گفته است که این کشور تنها زمانی حملات خود را متوقف می‌کند که به اهدافش برسد.

حملات راکتی حماس به اسرائيل روز پنجشنبه – در یازدهمین روز درگیری‌ها – برای مدت هشت ساعت متوقف شد. اما پس از آن حملات به مناطقی در اسرائيل و نزدیک مرز غزه از سر گرفته شد.

به گفته مقامات اداره بهداشت غزه، از آغاز درگیری‌ها تاکنون ۲۳۰ فلسیطینی از جمله ۶۵ کودک و ۳۹ زن جان باخته‌اند و بیش از ۱۷۰۰ نفر نیز در بمباران‌های هوایی مجروح شده‌اند.

در اسرائيل، مقامات شمار جان‌باختگان حملات راکتی را ۱۲ نفر اعلام کرده‌اند و ۳۳۶ مجروح نیز تحت مداوا قرار گرفته‌اند.

گروه فلسطینی حماس که بر نوار غزه حکومت می‌کند، می‌گوید حاضر است با ارتش اسرائيل وارد یک توافق مشروط آتش‌بس شود.

به گزارش شبکه خبری آمریکایی «ای.بی.سی» یک مقام ارشد حماس گفته است که آتش‌‌‌‌بس دو شرط دارد.

دکتر باسم نعيم، یک وزیر سابق امور سلامت فلسطینی که اکنون رهبری شورای بین المللی حماس را برعهده دارد، عصر سه شنبه به ای.بی.سی گفت که شرط اول این است که نیروهای اسرائيل باید تهاجم به مجموعه الاقصی را متوقف کنند.

به گفته او، شرط دوم این است که اسرائيل باید تخلیه اجباری فلسطینی‌های ساکن منطقه «شیخ جراح» را متوقف کند. این مقام حماس گفته است که این شرط مطابق با قوانین بین المللی است و شرطی نیست که صرفاً مقامات حماس خواهان آن باشند.

در همین حال، یک مقام آگاه اسرائيلی به ای.بی.سی گفته است که توقف زودهنگام حملات، به منزله اعطای پیروزی مورد درخواست حماس به آن گروه است. او گفته است که حماس باید «شکست‌خورده» از این درگیری بیرون بیاید.

اسرائيل حماس را سازمانی تروریستی می داند. با افزایش تلفات غیرنظامیان، درخواست‌های بین المللی، به ویژه از سوی آمریکا، برای آتش‌بس افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG