لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

آسوشیتدپرس: مقامات دولت فدرال در نیویورک یک محموله از کلاه‌گیس‌های ساخته شده از موی بازداشت‌شدگان در اردوگاه‌های چین را ضبط کردند


این دومین بار در سال جاری است که اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا کلاه‌گیس‌های ارسالی چین را به ظن نقض حقوق بشر افرادی که در تولید این محصولات دست دارند مصادره می‌کند
این دومین بار در سال جاری است که اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا کلاه‌گیس‌های ارسالی چین را به ظن نقض حقوق بشر افرادی که در تولید این محصولات دست دارند مصادره می‌کند

مقامات فدرال در نیویورک محموله‌های ارسالی لوازم زیبایی مو‌ را، که گمان می‌کنند از موی افراد زندانی در یک ارودگاه چینی درست شده است، ضبط کردند.

مقامات گمرگ و حفاظت مرزی آمریکا به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته‌اند که ۱۳ تن از محصولات مو به ارزش ۸۰۰ هزار دلار در این بسته‌های ارسالی از چین بوده‌ است.

برندا اسمیت، معاون کمیسر اجرایی دفتر معاملات اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا، می‌گوید: «تولید این محصولات، نقض بسیار جدی حقوق بشر است و مصادره این بسته‌ها پیامی واضح برای تمامی نهادهایی که با آمریکا تجارت می‌کنند دارد که ایالت متحده در چرخه تولید و توزیع کالا هیچ‌گونه رفتار غیرقانونی و غیرانسانی را تاب نمی‌آورد.»

به گزارش اسوشیتدپرس، این دومین بار در سال جاری است که اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا کلاه‌گیس‌های ارسالی از چین را به ظن نقض حقوق بشر افرادی که در تولید این محصولات دست دارند، مصادره می‌کند. این بسته‌ها تا تکمیل تحقیقات این اداره در مورد غیرقانونی بودن روش‌های تولید محصولات در بنادر ورودی کالا باقی خواهند ماند.

هر دو محموله مصادره شده توسط مقامات فدرال آمریکا از صادرکنندگانی در منطقه سین‌جیانگ ارسال شده‌اند؛ جایی که تخمین زده می‌شود در‌چهار سال گذشته یک میلیون اقلیت اویغور را در آنجا بازداشت کرده‌اند.

اعضای اقلیت اویغور در این اردوگاه‌ها تحت «بازآموزی ایدئولوژیکی» قرار می‌گیرند و مجبور می‌شوند دین و زبان خود را کنار بگذارند.

روشن عباس، فعال آمریکایی اویغور که خواهر دانشجویش دو سال پیش در چین مفقود شد و گمان می‌رود که در یکی‌ از اردوگاه‌ها زندانی باشد، می‌گوید زنانی که از این کلاه‌گیس‌ها استفاده می‌کنند باید در‌مورد این که چه کسی آنها را ساخته است، فکر کنند. او می‌گوید خواهرش احتمالا جایی نشسته و به اجبار مشغول ساختن این کلاه‌گیس‌ها است.

XS
SM
MD
LG