لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۶

وزرای خارجه سه کشور عضو توافق هسته‌ای در برلین درباره ایران مذاکره کردند؛ درخواست از ایران برای رعایت مفاد برجام


هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان
هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان

به روزرسانی شده - وزرای خارجه بریتانیا و فرانسه با حضور در برلین پایتخت آلمان درباره توافق هسته‌ای با ایران بحث و گفتگو کردند.

هنوز از جزئیات این مذاکرات اطلاعی داده نشده اما دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا در توئیتر خود نوشت که در این گفتگوها درباره تعهد جمعی برای مقابله با کرونا، محافظت از زمین در برابر تغییرات جوی و همکاری در خصوص ایران بوده است.

پیشتر، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه سوم آذر ماه خبر داده بود که به همراه همتایان خود از فرانسه و بریتانیا، در مورد توافق هسته‌ای ایران گفت‌وگو می‌کند.

وی با اعلام این موضوع که ایران به شکل سیستماتیک مشغول نقض توافق هسته‌ای است، گفت: «ما به همراه شرکایمان، قویا از ایران می‌خواهیم که نقض این توافق را متوقف کرده و به بار دیگر به تعهدات هسته‌ای خود به طور کامل عمل کند.»

توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی مورد انتقاد دولت پرزیدنت ترامپ بوده است. ایالات متحده با اعلام این که این توافق ایران را از دستیابی به سلاح هسته‌ای باز نمی‌دارد و باعث تغییر رفتار جمهوری اسلامی در منطقه نمی‌شود، از آن خارج شد.

دولت آمریکا پیش از این بارها تاکید کرده است که کارزار فشار حداکثری علیه رژیم حاکم بر ایران آن قدر ادامه پیدا خواهد کرد تا آن رژیم از تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای دست بردارد، از گروه‌های تروریستی حمایت نکند، و از ایجاد تنش و دخالت در کشورهای منطقه، و توسعه برنامه موشکی خودداری کند.

XS
SM
MD
LG