لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۲

شرکت آلمانی در توافق با وزارت دادگستری آمریکا به نقض تحریم های ایران اعتراف کرد


شرکت اس اپ
شرکت اس اپ

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال می‌نویسد که یک شرکت نرم افزار آلمانی اعتراف کرده است نرم‌افزارهایی را به ارزش مجموعا میلیون‌ها دلار در اختیار ایران قرار داده و با این کار تحریم‌های آمریکا را نقض کرده است.

شرکت «اس‌آپ» اولین شرکتی است که از یک برنامه تخفیف مجازات و ارفاق وزارت دادگستری آمریکا برخوردار می‌شود. این برنامه شرکت‌ها را تشویق می‌کند که خودشان موارد تخلفات صادراتی را گزارش کنند تا با ارفاق مقامات آمریکایی مواجه شوند.

طبق این گزارش که روز پنجشنبه ۹ اردیبهشت منتشر شده است، وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید که شرکت «اس‌آپ» بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ بیش از ۲۰ هزار بار به کاربران داخل ایران نرم افزار و به روزسانی های نرم افزاری فرستاد و بخش «کلاود» یا فضای ذخیره سازی ابری آن نیز به ۲۳۶۰ کاربر داخل ایران اجازه داد که به خدمات ابری مستقر در آمریکا دسترسی پیدا کنند.

شرکت «اس‌آپ» موافقت کرده است ۸ میلیون دلار جریمه بدهد و توافقی را بپذیرد که بر اساس آن دادستان‌ها در ازای بهبود سازوکارهای کنترل صادارت، این شرکت را به خاطر تخلفی که انجام داده است تحت تعقیب قرار ندهند.

رئیس بخش امنیت ملی وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید اگر خود این شرکت ابتدا این تخلفات را گزارش نکرده بود، ممکن بود که هم مجازات‌های جنایی و هم مجازات‌های مدنی بسیار بالاتر باشد. طبق توافق با وزارت دادگستری، گفته می‌شود فروش اقلامی که نقض تحریم های ایران بوده از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۵ میلیون دلار بوده است.

شرکت «اس‌آپ» از سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۷ میلیون دلار هزینه تغییرات مطابقت یافتن با قوانین کرده است که از جمله شامل فیلترهای جدید و غیرفعال سازی حساب های هزاران کاربر در ایران شده است.

XS
SM
MD
LG