لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۲

ترکیه از آغاز سال جاری میلادی مانع ورود ۶۲هزار نفر از طریق مرز ایران شده است


پناهجویان افغانستانی در ترکیه
پناهجویان افغانستانی در ترکیه

ترکیه به دلیل نگرانی از سرازیر شدن احتمالی موج پناهجویان افغانستانی که از برابر جنگجویان طالبان می‌گریزند، تدابیر امنیتی در مرزهای خود با ایران را افزایش می‌دهد و سربازان بیشتری را به این‌ مناطق اعزام می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، پناهجویانی که در هفته‌ها و ماه‌های گذشته به دلیل شرایط بحرانی افغانستان از آن کشور گریخته‌اند، پس از سفری طولانی در ایران به تدریج به مرزهای ترکیه می‌رسند.

دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، پیشتر هشدارها و انتقادهای احزاب مخالف را درباره افزایش تعداد مهاجران افغانستانی رد کرده بود. اما او این هفته تأیید کرد که ترکیه با موج جدیدی از مهاجران افغانستانی مواجه است ‌و گفت که دولتش با پاکستان همکاری می‌کند تا ثبات به این کشور ویران شده بازگردد.

هولوسی آکار، وزیر دفاع ترکیه، نیز با اشاره به این که مرز با ایران با اعزام نیروی نظامی تقویت خواهد شد، گفت که ساخت دیوار مرزی بین دو‌ کشور در حال اتمام است.

ترکیه در حال حاضر محل زندگی حدود چهار میلیون مهاجر است. اکثر آنها پناهجویان سوری هستند که از جنگ داخلی در کشور همسایه گریخته‌اند. در ماه‌های اخیر مهاجرستیزی در ترکیه به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. از دلایل مهم بروز این پدیده مشکلات اقتصادی - از جمله بیکاری - است که به دلیل همه‌گیری شیوع کرونا تشدید شده است.

هولوسی آکار که یکشنبه از مناطق مرزی با ایران دیدن کرده است، گفت که نیروهای نظامی ترکیه از ابتدای سال جاری تاکنون از ورود حدود ۶۲ هزار نفر از طریق مرز با ایران جلوگیری کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG