لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۰

نخست وزیر سابق ژاپن بر سر یک رسوایی مالی تحت پرس و جو قرار می گیرد


شینزو آبه، نخست وزیر پیشین ژاپن، مدتی پیش از کناره گیری در اوت ۲۰۲۰ با ماسک به صورت در توکیو دیده می شود.
شینزو آبه، نخست وزیر پیشین ژاپن، مدتی پیش از کناره گیری در اوت ۲۰۲۰ با ماسک به صورت در توکیو دیده می شود.

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن، قرار بود روز جمعه اظهارات قبلی خود در پارلمان آن کشور در ارتباط با یک رسوایی مالی سیاسی که نخست وزیر کنونی را هم تحت الشعاع قرار داده است تصحیح کند.

آبه روز پنج شنبه بابت تکذیب نادرست و مکرر این واقعیت که گروه مالی سیاسی اش یارانه مهمانی های بازدید از شکوفه های گیلاس را برای طرفدارانش تامین کرده بود عذرخواهی کرد. این امر می تواند نقض قوانین سفت و سخت آن کشور در تامین مالی فعالیت های سیاسی باشد.

پرسابقه ترین رهبر سیاسی ژاپن تکذیب کرد که از این پرداخت ها اطلاعی داشت و با ادامه ادعای بیگناهی خود عهد کرد برای کسب دوباره اعتماد عمومی تلاش کند. این عذرخواهی پس از آن صورت گرفت که منشی او بر سر این مساله به پرداخت جریمه ای به ارزش ۱ میلیون ین (۹۶۵۰ دلار) محکوم شد.

این امر نقطه عطفی در زندگی سیاسی آبه محسوب می شود که پدربزرگ و عموی بزرگ اش هم در مقام نخست وزیر ژاپن خدمت کرده بودند. آبه در ماه سپتامبر پس از نزدیک به هشت سال خدمت در مقام نخست وزیر به دلیل نگرانی از سلامتی اش کناره گیری کرد.

این رسوایی می توانند به یوشیهیده سوگا، نخست وزیر کنونی ژاپن، که دست راست آبه محسوب می شد و در پارلمان از رئیس سابق اش دفاع کرده بود لطمه بزند.

سوگا هم روز پنج شنبه برای ادای اظهارات ناصحیح عذرخواهی کرد.

به گزارش رسانه ها، آبه دوشنبه به طور داوطلبانه به پرسش های دادستان ها در این باره پاسخ داد و بار دیگر نقش خود را در این ارتباط رد کرد. آبه در کنفرانس خبری روز پنج شنبه چیزی درباره جزئیات گفتگوهایش با دادستان ها نگفت.

اظهارات آبه خطاب به پارلمان در تضاد با یافته های دادستان ها قرار دارد.

سیاستمداران در ژاپن از ارائه هر چیزی به موکلین شان که هدیه محسوب شود منع شده اند. این مقررات چنان سفت و سخت اجرا می شود که دو وزیر کابینه آبه سال گذشته به دلیل دادن چیزهایی مانند هندوانه، خرچنگ و حتی سیب زمینی به رای دهندگان کناره گیری کردند.

XS
SM
MD
LG