لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۳

آمریکا حملات ارتش سوریە به شهر درعا را محکوم کرد


آرشیو
آرشیو

آمریکا حملات ارتش سوریە به شهر محاصرە شدە درعا در جنوب غربی این کشور را محکوم کرد و خواستار دسترسی سازمان ملل متحد بە این منطقە شد.

سفارت آمریکا در سوریە روز چهارشنبه ۱ سپتامبر در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «ما حمله وحشیانە رژیم اسد به درعا را کە منجر بە کشتە شدن غیرنظامیان، آوارە شدن هزاران تن، و کمبود غذا و دارو شدە است محکوم می‌کنیم.»

در ادامه این توییت آمده است کە ایالات متحدە خواستار یک آتش بس فوری و دسترسی بلامانع کارکنان سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری بە درعا است.

پس از شکست طرح صلح روسیە، ارتش سوریە و شبە نظامیان نیابتی ایران در روزهای اخیر حملات خود را بە شهر درعا تشدید کردەاند.

منابع محلی می‌گویند شبە نظامیان وابستە بە ایران مانع از عملی شدن طرح صلح با مخالفان و همچنین انتقال غذا و دارو بە داخل شهر می شوند.

درعا در جنوب غرب سوریە و در نزدیکی مرز با اردن و اسرائیل قرار دارد. درعا در سال ٢٠١١ و همزمان با بهار عربی، پس از دستگیری چند نقاش کە در خیابان‌های این شهر تصاویر بشار اسد را کشیدە بودند، بە یکی از مراکز مهم اعتراضات ضد دولتی در سوریە تبدیل شد.

سال ٢٠١٨ نیز ارتش سوریە با حمایت شبە نظامیان مورد حمایت ایران و هواپیماهای روسیە بخش‌هایی از استان درعا را به کنترل خود درآورد. طبق توافقی کە در آن زمان با میانجی‌گری روسیە صورت گرفت، مخالفان دولت سوریە سلاح‌های سنگین خود را تحویل دادند، اما شهر همچنان در کنترل شورشیان باقی ماند.

روسیە همچنین بە اسرائیل و آمریکا اطمینان دادە بود کە از نزدیک شدن شبە نظامیان وابستە بە ایران بە مرزهای اسرائیل و اردن جلوگیری خواهد کرد.

همزمان رسانە‌های مخالف بشار اسد گزارش می دهند کە شبە نظامیان وابستە بە ایران در روزهای اخیر چند محمولە تسلیحات جدید را دریافت کردە‌اند.

بنا بر گزارش‌های منتشر شدە، این محمولە سلاح شامل راکت و موشک‌های زمین بە زمین، در کامیون‌های حامل میوە و سبزیجات جاسازی شدە بودند.

به گزارش دیدەبان حقوق بشر سوریە، گروەهای وفادار بە ایران در حشد الشعبی در حال انتقال تسلیحات از عراق بە سوریە از طرق مختلف هستند.

روزنامە ایندیپندنت هم گزارش دادە کە شبە نظامیان وابستە بە ایران و در راس آنها حزب اللە، تلاش می‌کنند با خرید یا مصادرە ملک و خانە در دمشق، نفوذ خود را در منطقە تحمیل کنند.

XS
SM
MD
LG