لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۰

نخست ‌وزیر بحرین در ۸۴ سالگی درگذشت


در پی درگذشت شیخ خلیفه بن سلمان آل خلیفه، نخست وزیر باسابقه بحرین، پرچم‌ها در آن کشور به حالت نیمه افراشته درآمدند. (عکس از رویترز)
در پی درگذشت شیخ خلیفه بن سلمان آل خلیفه، نخست وزیر باسابقه بحرین، پرچم‌ها در آن کشور به حالت نیمه افراشته درآمدند. (عکس از رویترز)

کاخ سلطنتی بحرین روز چهارشنبه ۲۱ آبان از درگذشت شیخ خلیفه بن سلمان آل خلیفه، نخست وزیر آن کشور، خبر داد.

خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری دولتی بحرین گزارش داد که شیخ خلیفه بن سلمان آل خلیفه صبح روز چهارشنبه ۲۱ آبان ماه در بیمارستان «مایو کلینیک» در ایالات متحده درگذشته است.

شیخ خلیفه رکورددار طول مدت نخست وزیری در جهان بود و از متحدان سرسخت عربستان سعودی و ایالات متحده به شمار می‌آمد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده یک روز بعد از انتشار این خبر در بیانیه‌ای که وزارت خارجه آمریکا منتشر کرد، گفت: ما عمیقا از درگذشت شاهزاده خلیفه بن سلمان آل خلیفه نخست وزیر بحرین متاثر شدیم و تسلیت خالصانه خود را به خانواده او و مردم بحرین ابلاغ می‌کنیم. وی همیشه به عنوان دوست نزدیک و شریک ایالات متحده در یاد خواهد ماند.

شیخ خلیفه بن سلمان آل خلیفه عموی حمد بن عیسی، پادشاه بحرین، بود و از سال ۱۹۷۱ به عنوان نخست وزیر آن کشور خدمت کرده بود. خانواده آل خلیفه نیز از سال ۱۷۸۳ در این کشور حکومت می کنند.

خبرگزاری دولتی بحرین گزارش داد که مراسم خاکسپاری پس از بازگشت جسد او به کشور انجام می شود و مراسم خاکسپاری به تعداد مشخصی از بستگان محدود خواهد شد. همچنین به مدت یک هفته عزاداری رسمی اعلام شده و وزارتخانه‌ها و ادارات دولتی از روز پنجشنبه به مدت سه روز تعطیل می‌شوند.

چندی پیش اسرائیل و بحرین با میانجیگری دولت ایالات متحده توافقنامه‌ای را در منامه برای برقراری روابط دیپلماتیک امضا کرده بودند.

XS
SM
MD
LG