لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۳

پلیس اتریش از بازداشت ۱۴ نفر در رابطه با حمله تروریستی وین خبر داد


Site of a gun attack in Vienna
Site of a gun attack in Vienna

به گزارش رویترز، پلیس اتریش روز سه‌شنبه ۱۳ آبان به ۱۸ مکان حمله کرد و ۱۴ نفر را در رابطه با حمله‌ تروریستی اخیر وین که چهار کشته و ۲۲ زخمی بر جای گذاشت، بازداشت کرد.

مهاجم که یک شهروند ۲۰ ساله و دارای تابعیت اتریش - مقدونیه شمالی به نام کوجتیم فیض الله بود، دوشنبه شب در پی حمله تروریستی، توسط پلیس کشته شد. بنابر گزارش‌ها او بر اساس قانونی كه عضویت در سازمان های تروریستی را مورد مجازات قرار می دهد، محكوم شده و کمتر از یک سال پیش از زندان آزاد شده بود.

پس از وقوع این حمله‌، سباستین کورتس، صدراعظم اتریش این حمله را یک حمله «تروریستی اسلام‌گریانه» توصیف کرد و گفت که «ما از ارزشهای بنیادی خود ، شیوه زندگی و دموکراسی خود دفاع خواهیم کرد.»

او همچنین ازکشورهای اروپایی خواست تا «اقدامات قاطع‌تری علیه تروریسم» انجام دهند.

وی گفت: «ما باید به هرکسی که می خواهد ادغام شود فرصت ادغام را بدهیم، اما در عین حال باید روشن کنیم که ارزش‌های اساسی ما قابل مذاکره نیستند.»

بنابر این گزارش پلیس سوئیس نیز در تحقیقات مربوط به ارتباط احتمالی با این حمله، روز سه شنبه دو مرد را در نزدیکی زوریخ دستگیر کرد.

پایتخت اتریش پیشتر از حملات مرگبار ستیزه جویانه که طی سال‌های اخیر پاریس، لندن، برلین و بروکسل را تحت تأثیر قرار داده، در امان مانده بود. اتریش بخشی از ائتلاف جهانی به رهبری ایالات متحده برای شکست داعش است که در سال ۲۰۱۴ تشکیل شده است. گزارش‌ها حاکی است که داعش مسئولیت حمله اخیر در وین را بر عهده گرفته است.

حمله تروریستی در وین پس از حملات مرگبار اخیر توسط اسلام‌گرایان افراطی در شهرهای نیس و پاریس در فرانسه رخ داده است.

این حمله واکنش‌ مقامات آمریکا و اروپا از جمله پرزیدنت ترامپ را در پی داشت. رئیس جمهوری آمریکا شامگاه دوشنبه ۱۲ آبان در یک توئیت این حمله را «اقدام تروریستی شریرانه دیگر در اروپا» توصیف کرد و نوشت: «ما پس از وقوع یک اقدام تروریستی شریرانه دیگر در اروپا برای مردم وین دعا می‌کنیم.»

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز در یک توئیت ضمن ابراز همدردی صمیمانه با خانواده‌های کشته‌شدگان و زخمی‌شدگان حمله تروریستی در وین، این حمله را «به شدت محکوم» کرد.

XS
SM
MD
LG