لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

آنگ سان سوچی و لیگ ملی برای دموکراسی، با اقتدار در انتخابات میانمار پیروز شدند


حامیان «لیگ ملی برای دموکراسی» با پوسترهایی از آنگ سان سوچی در دست، در یانگون در میانمار جشن گرفته اند. ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰
حامیان «لیگ ملی برای دموکراسی» با پوسترهایی از آنگ سان سوچی در دست، در یانگون در میانمار جشن گرفته اند. ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ آنگ سان سوچی و حزب حاکم «لیگ ملی برای دموکراسی» برای دومین دوره پیاپی با اقتدار در انتخابات سراسری میانمار پیروز شدند. با این وجود، تحلیل‌گران همچنان پیش‌بینی می‌کنند که اصلاحات دموکراتیک و مذاکرات صلح در آن کشور جنگ‌زده به کندی پیش برود.

کمیسیون انتخابات میانمار روز شنبه «لیگ ملی برای دموکراسی» را با کسب ۳۹۶ کرسی از ۴۹۸ کرسی پارلمان آن کشور برنده انتخابات ۸ نوامبر اعلام کرد. حزب حاکم در این انتخابات نه تنها فراتر از ۳۲۲ کرسی لازم موفقیت کسب کرد، بلکه در مقایسه با انتخابات ۲۰۱۵ تعداد ۹ کرسی هم بیشتر به دست آورد. «لیگ ملی برای دموکراسی» در سال ۲۰۱۵ در نخستین انتخابات دموکراتیک آن کشور، پس از دهه‌ها حکومت را از نظامیان گرفت.

نگرانی های امنیتی ناشی از مناقشات بین ارتش و گروه های قومی اقلیت بر سر خودگردانی در میانمار باعث لغو رقابت ها بر سر ۲۲ کرسی شد و ۱.۴ میلیون نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات از حضور در رای‌گیری محروم شدند. صدها هزار نفر از مردم روهینگیا هم امکان شرکت در انتخابات را نداشتند؛ زیرا دولت میانمار آنها را شهروند آن کشور نمی داند، هر چند تبار آنها طی چند نسل به میانمار برمی‌گردد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نسبت به رقابت های لغو شده در انتخابات میانمار ابراز نگرانی کرد، اما گفت این انتخابات کماکان «گامی مهم در گذار دموکراتیک آن کشور است.»

هر چند در خارج از میانمار دفاع آنگ سان سوچی از عملیات خونین ارتش آن کشور در سال ۲۰۱۷ در غرب ایالت راخین به اعتبار او لطمه فراوانی زد، ولی در داخل آن کشور، بیشتر مردم معتقدند سوچی و «لیگ ملی برای دموکراسی» بهترین بخت آنها برای دور نگاه داشتن نظامیان از قدرت است.

XS
SM
MD
LG