لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۲

فدراسیون بین المللی روزنامه‌نگاران: صدها روزنامه‌نگار زن در افغانستان به دلیل تهدید و آزار شغل خود را ترک کرده‌اند


خبرنگاران افغانستان در صحنه یک بمب گذاری در کابل - فوریه ۲۰۲۱
خبرنگاران افغانستان در صحنه یک بمب گذاری در کابل - فوریه ۲۰۲۱

فدراسیون بین المللی روزنامه‌نگاران، که از حقوق روزنامه‌نگاران حمایت می‌کند، روز پنجشنبه ۲۱ اسفند اعلام کرد بیش از ۳۰۰ روزنامه‌نگار زن در افغانستان طی ماه‌های گذشته به خاطر نگرانی‌های امنیتی، از این شغل دست کشیده‌اند.

نگرانی های امنیتی علیه روزنامه نگاران زن در رسانه های افغانستان، شامل قتل کارکنان زن رسانه ها نیز بوده است.

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران در بیانیه ای که در سایت خود منتشر کرده، آورده است که عمیقا نگران شرایط امنیتی روزنامه نگاران در افغانستان است.

این سازمان از دولت افغانستان خواست امنیت زنان روزنامه نگار را تضمین کند.

یک کمیته امنیت روزنامه نگاران افغانستان، در گزارشی فاش کرد که چندین روزنامه نگار زن از ۳۴ استان افغانستان، به خاطر تهدیدها و آزارهای هدفمندی که آنها را شکنجه می داد، آن کشور را ترک کرده اند.

گزارش این کمیته همچنین به موجی از کشتارهای هدفمند روزنامه نگاران به عنوان یکی از دلایل اصلی توقف کار رسانه ای زنان اشاره کرده است.

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران در سایت خود نوشته است از زمان آغاز مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان در سپتامبر ۲۰۲۰، حملات به رسانه ها افزایش یافته است. نهاد سازمان ملل در افغانستان در گزارشی اعلام کرده است که دستکم ۱۱ نفر از مدافعان حقوق بشر و کارکنان رسانه های افغان از ۱۲ سپتامبر تا پایان ماه ژانویه امسال کشته شده ند.

XS
SM
MD
LG