لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۳

نخستین رقابت جهانی گلف بانوان در جده برگزار می‌شود؛ ادامه اصلاحات بنیادین در عربستان سعودی


زمین گلف «رویال گرینز» در شهر جده
زمین گلف «رویال گرینز» در شهر جده

عربستان سعودی برای برگزاری نخستین رقابت جهانی گلف بانوان در این کشور آماده می‌شود. به گزارش خبرگزاری «رویترز»، این مسابقات با حضور ستاره‌های بزرگ و بازیکنان حرفه‌ای این رشته ورزشی در ماه نوامبر در شهر جده برگزار می‌شود.

این رقابت جهانی، از زیرمجموعه‌های «تور بانوان اروپا»، با سرنام «ال‌ای‌‌تی»، است و برای نخستین بار در عربستان سعودی برگزار می‌شود.

زمین گلف «رویال گرینز» در شهر جده از ۱۲ تا ۱۵ نوامبر میزبان این رویداد جهانی است. این رقابت، پس از مسابقات «اوپن بریتانیا» و «اوپن اسکاتلند»، بیشترین جایزه نقدی را به برنده اهدا می‌کند و سومین رویداد پردرآمد این رشته ورزشی محسوب می‌شود.

قرار بود این مسابقات در ماه مارس برگزار شود؛ ولی همه‌گیری ویروس کرونا برگزاری آن را به تعویق انداخت ‌و در نهایت به ماه نوامبر منتقل شد. به گفته فدراسیون گلف عربستان سعودی، انتظار می‌رود بیش از یکصد ورزشکار زن در این رقابت جهانی شرکت کنند. یکی از بانوان شرکت‌کننده در این رقابت‌ها امی بولدن، قهرمان مشهور ولزی، است که اخیراً فاتح «اوپن سوئیس» شد.

امی بولدن
امی بولدن

اما پس از این مسابقات، رقابت دیگری در همین مکان با شرکت بازیکنان تیم ملی بانوان عربستان سعودی و شماری از بازیکنان حرفه‌ای و آماتور برگزار خواهد شد. زمان برگزاری آن مسابقات از ۱۷ تا ۱۹ نوامبر است و جایزه‌ای پانصد هزار دلاری دارد.

آلکساندرا آرماس، مدیر عامل «ال‌ای‌‌تی»، با اشاره به این که ورزش گلف سال سختی را سپری می‌کند، از تعهد مقامات سعودی برای برگزاری دو رقابت گلف در این کشور قدردانی کرد. او در ادامه برگزاری نخستین رقابت تور بانوان اروپایی در عربستان سعودی را «رویدادی مهم و هیجان‌انگیز» توصیف کرد.

این دو‌ رقابت جهانی گلف زنان، سومین و چهارمین مسابقات حرفه‌ای است که در دو‌ سال اخیر در عربستان سعودی برگزار می‌شود.

پیش از این، رقابت‌های جهانی گلف مردان در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ با حضور بازیکنان مشهور این رشته ورزشی در عربستان برگزار شده بود.

رقابت‌های جهانی گلف مردان
رقابت‌های جهانی گلف مردان

عربستان سعودی در سال‌های اخیر میزبان رویدادهای ورزشی معتبری مانند مسابقات بوکس، فوتبال، تنیس، و کشتی کچ بوده است و برخی از ورزشکاران مشهور ‌و تیم‌های بزرگ خارجی‌ به این کشور سفر کردند.

اکثر این رقابت‌‌ها در رده مردان بوده است؛ ولی مقامات سعودی تلاش می‌کنند که مسابقات ورزشی بیشتری با حضور زنان برگزار کنند و در این زمینه نیز فعال باشند.

خانم آرماس با اشاره به این که آنها با هدف گسترش ورزش گلف همواره در جستجوی بازارهای جدید برای افزایش برنامه مسابقات هستند، اطمینان داد که شرکت در این دو رقابت جهانی در عربستان سعودی، تجربه فوق‌العاده‌ای برای بازیکنان خواهد بود.

رقابت‌های جهانی گلف مردان
رقابت‌های جهانی گلف مردان

از هنگام آغاز اصلاحات بنیادی محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، رویدادهای فرهنگی، هنری، و‌ ورزشی زیادی در آن کشور برگزار شده است و بسیاری از قوانین مذهبی و محافظه‌کارانه، به ویژه در حوزه زنان، تغییر کرده است.

رقابت جهانی گلف بانوان در عربستان سعودی از چندین شبکه ورزشی در کشورهای مختلف پخش می‌شود و انتظار می‌رود که با توجه به حضور ستاره‌های برجسته این رشته ورزشی، بینندگان زیادی داشته باشد.

XS
SM
MD
LG