لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۵

پیشینه وزیر جدید ورزش و جوانان در ایران؛ از سابقه قهرمانی تا اتهام اشرافی‌گری


حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان در دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران
حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان در دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران

حمید سجادی هزاوه، قهرمان سابق دو سه هزار متر با مانع آسیا، گزینه تصدی وزارت ورزش و جوانان با ۱۶۵ رای موافق، ۱۰۸ رای مخالف و‌۱۳ رای ممتنع، وارد کابینه سیزدهم شد.

حمید سجادی، پس از محمد عباسی، محمود گودرزی و‌ مسعود سلطانی‌فر، چهارمین وزیر ورزش و ‌جوانان ایران است. سجادی که در سخنرانی‌اش در مجلس به نوعی به ورزشکاران پناهنده و‌ با نام بردن از مغولستان، به سعید ملایی و‌ مسابقه او با حریف اسرائیلی اشاره کرد، از ۴۰ سال کار بی‌نتیجه در ورزش جمهوری اسلامی شکایت کرد.

سجادی ۱۰ سال پیش در نخستین حضورش در مجلس، در خرداد ۱۳۹۰، زمانی که از سوی محمود احمدی نژاد برای همین سمت به مجلس معرفی شد، با ۱۳۷ رای مخالف و‌۸۶ رای موافق نتوانست به اکثریت آرا برسد، ولی چهار سال تمام، به عنوان معاون وزیر در بالاترین سطح ورزش ایران در انتخابات فدراسیون‌ها حضور داشت و در عزل و‌ نصب سرپرست فدراسیون‌ها و‌ هیئت‌های ورزشی، به عنوان معاون ورزش قهرمانی همه‌کاره بود.

البته سجادی به دلیل پرونده فساد مالی در باشگاه سایپا و ‌حکم ۱۰ سال انفصال از خدمات دولتی، در این دوره هم نتوانست اکثریت آرای اعضای کمیسیون فرهنگی و‌ کمیته تخصصی تربیت بدنی مجلس را به دست آورد.

سجادی که قول داده با ایجاد تحول، به توسعه زیرساخت‌ها بپردازد و امکانات را در خور شأن ورزشکاران و مربیان مهیا کند، از سوی مخالفانش در کمیسیون ورزش مجلس، به اشرافی‌گری و‌ نداشتن برنامه مشخص برای تحول ‌‌متهم است. آنها معقتدند که همچون سه وزیر سابق و‌ سه سرپرست گذشته، برنامه‌های حمید سجادی بیشتر به شعار شبیه بوده و‌ راهیابی به اهدافش مبهم است.

طبق گزارش فراکسیون ورزش، چهار هزار طرح‌ نیمه تمام ورزشی در ۱۲ سال گذشته که ۴ سال آن با معاونت خود حمید سجادی سپری شده، نشان از ناکارآمدی دولت‌ها در اتمام پروژه ها و‌طرح‌های عمرانی دارد. او‌ در سخنرانی خود در مجلس ضمن اشاره به این طرح‌های نیمه‌تمام، از علاقه‌اش به طراحی یک مدل بومی تربیت ورزشکار گفت، ولی توضیحی درباره مدل بومی مورد نظرش نداد.

به هرحال حمید سجادی، ورزشی‌ترین وزیر ورزش و‌ جوانان است و ‌طرفدارانش که توصیه‌های زیادی به نماینده‌های مجلس داشتند، اعتقاد دارند که او‌ حداقل از ماموران امنیتی سابق و سپاهیان قبلی که به وزارت رسیده‌اند، گزینه مناسب‌تری است. به زعم طرفدران سجادی، وی به دلیل کارنامه ورزشی درخشان، تحصیلات دانشگاهی مرتبط و ‌سابقه مدیریت در معاونت وزارت ورزش، می‌تواند کشتی به گل نشسته ورزش ایران را به ساحل سلامت برساند.

XS
SM
MD
LG