لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

کاپیتان پیشین تیم فوتبال زنان افغانستان از بازیکنان خواست تا لباس‌های ورزشی خود را بسوزانند


خالده پوپل
خالده پوپل

در پی تصرف کابل به دست گروه طالبان کاپیتان پیشین تیم فوتبال زنان افغانستان از بازیکنان خواست تا لباس‌های ورزشی خود را بسوزانند.

کاپیتان پیشین تیم‌ ملی فوتبال زنان افغانستان پس از اینکه طالبان کنترل این کشور را به دست گرفت، از بازیکنان خواسته است تا برای امنیت خود، تمامی صفحاتی را که در شبکه‌های اجتماعی دارند، پاک کنند و لباس‌های ورزشی خود را بسوزانند.

خالده پوپل که ساکن دانمارک است در جریان یک مصاحبه تصویری به خبرگزاری رویترز گفت که شبه‌نظامیان طالبان درگذشته زنان را کشته، مورد تجاوز قرار داده، و سنگسار کرده‌اند و حالا فوتبالیست‌های زن افغانستان نگران آینده نامشخص خود هستند. او که یکی از بنیانگذاران لیگ فوتبال زنان افغانستان است در ادامه افزود که همیشه از صدای خود برای تشویق زنان جوان «برای ایستادگی، جسارت، ‌و دیده‌شدن» استفاده کرده است، ولی امروز پیام متفاوتی برای زنان دارد.

خالده پوپل گفت که با بازیکنان تماس می‌گیرد و از آنها می‌خواهد تا برای حفظ امنیت خود تصاویرشان را از شبکه‌های اجتماعی پاک کنند، و حتی لباس تیم ‌ملی را بسوزانند یا دور بیندازند.» او در ادامه افزود که این لحظه دردناکی برای زنانی است که برای داشتن حق بازی و‌ رسیدن به تیم ملی تلاش بسیاری کردند و به پیراهن و کشور خود افتخار می‌کنند.

به گفته خالده پوپل، فوتبال به زنان افغانستانی این امکان را داده است تا برای حقوق خود موضع محکمی داشته باشند و با کسانی که می‌خواهند آنها را ساکت کنند، مخالفت کنند. کاپیتان پیشین تیم‌ملی فوتبال زنان افغانستان گفت که نه تنها بازیکنان، بلکه فعالان حقوق زنان نیز ترسیده و نگران هستند و جایی برای پناه گرفتن ندارند.

یکی از سخنگویان فیفا با اشاره به شرای افغانستان گفت که این نهاد ورزشی «نگرانی و همدردی خود را با همه کسانی که تحت تأثیر شرایط کنونی قرار گرفته‌اند» ابراز می‌دارد.

او در ادامه افزود که فیفا با فدراسیون فوتبال افغانستان و سایر افراد ذینفع در این کشور در تماس است و نظارت بر شرایط آنجا و حمایت‌های خود را در هفته‌ها و ماه‌های آینده ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG