لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

سفیر افغانستان در تاجیکستان: ادعای طالبان در مورد حقوق زنان واقعیت ندارد؛ باری سلام: غنی گذرنامه‌اش را چند روز قبل گرفته بود


دیدار عبدالله عبدالله و حامد کرزی با هیات طالبان در کابل
دیدار عبدالله عبدالله و حامد کرزی با هیات طالبان در کابل

محمد ظاهر اغبر سفیر افغانستان در تاجیکستان می‌گوید، اظهارات سخنگوی طالبان در مورد حفظ حقوق زنان و جامعه مدنی واقعیت ندارد. شماری از رهبران و شخصیت‌های افغانستان بر ضرورت تشکیل یک «دولت فراگیر» تاکید می‌کنند، اما رهبران طالبان خواستار احیای «امارت اسلامی» در افغانستان هستند.

یکی از اعضای طالبان ارشد بنام «وحید‌الله هاشمی» در مصاحبه با رویترز گفت، شورایی از علمای اسلامی در مورد آموزش و اشتغال خانم‌ها و حتی ضرورت استفاده از حجاب و برقع توسط زنان و دختران تصمیم خواهند گرفت. او همچنین گفت ممکن است دولت آینده به صورت یک «شورای حکومتی» به رهبری طالبان باشد، اما تنها شرع اسلام حاکم خواهد بود.

این در حالی است که نهادی به نام «شورای هماهنگی» متشکل از عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی، حامد کرزای، رئیس جمهوری پیشین، و گلبدین حکمتیار، دبیرکل حزب اسلامی افغانستان بر تشکیل «دولت انتقالی و فراگیر» تاکید کرده و آقایان عبدالله و کرزای نیز با «اِنس حقانی» یکی از مذاکره کنندگان ارشد طالبان در کابل دیدار کرده‌اند.

محمد ظاهر، سفیر افغانستان در تاجیکستان گفت: «طالبان حرکات و کارهای گذشته را تکرار خواهند کرد. حق و حقوق زنان و روزنامه‌نگاران و کارکنان جامعه مدنی را در نظر نخواهند گرفت، و شرایط یک زندگی خوب را از مردم دریغ خواهند کرد.»

امنیت فروگاه بین المللی کابل توسط نیروهای آمریکا تامین می شود و روز پنجشنبه «بیش از ۱۰ هزار نفر از شهروندان افغانستان» برای خروج از کشور در بیرون از سالن اصلی فرودگاه اجتماع کردند.

یک زن افغان که با خواهرش به فرودگاه آمده بود، پشت به دوربین حرف می زند و از ترس نام خود را هم عنوان نمی‌کرد، گفت: «ما برادر و پدر نداریم. من پزشک هستم و خواهرم با یک انجمن مربوط به امور زنان همکاری می‌کرد. عموی ما با طالبان کار می‌کند و می خواست ما را به اجبار شوهر بدهد. به همین دلیل از هرات فرار کرده و خود را به کابل رسانده‌ایم. مادر در کلاس هشتم یک دبیرستان پسرانه درس می‌داد، اما توسط طالبان اخراج و بیکار شده است.»

در همین حال، اشرف غنی رئیس جمهوری پیشین افغانستان که به امارات پناهنده شده روز چهارشنبه گفت، همه چیز به سرعت اتفاق افتاد.

اما «باری سلام» مشاور ارشد وزارت خارجه افغانستان در توئیتی نوشت، غنی خوب می‌دانست چه می‌کند، و گذرنامه‌اش را چند روز پیش از وزارت خارجه گرفته بود.

XS
SM
MD
LG