لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۴

ایالت‌های آمریکا از اپلیکیشن‌های هشداردهنده در مورد قرار گرفتن افراد در معرض کووید-۱۹ رونمایی می‌کنند


دو زن در شهر هیوستون ایالت تگزاس به تلفن‌های هوشمندشان نگاه می‌کنند
دو زن در شهر هیوستون ایالت تگزاس به تلفن‌های هوشمندشان نگاه می‌کنند

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ با گذشت بیش از شش ماه از همه‌گیری کووید-۱۹، شماری از ایالت‌های آمریکا از اپلیکیشن‌های هشداردهنده نسبت به ویروس کرونا رونمایی می‌کنند. به این ترتیب، چنان‌چه کاربران در فاصله نزدیک با فردی که مبتلا به ویروس است قرار بگیرند، این اپلیکیشن‌ها بدون افشای اطلاعات شخصی فرد مبتلا، به کاربران هشدار می‌دهند.

دسترسی به این اپلیکیشن‌ها در ایالات متحده در حالی اتفاق می‌افتد که جوامع محلی در مسیر بازگشایی کسب‌وکارها حرکت می‌‌کنند. امید می‌رود استفاده از این فن‌آوری توانایی مقام‌های بهداشت محلی برای توقف گسترش کووید-۱۹ را بهبود بخشد.

اپلیکیشن های متفاوتی در ایالت‌ها به کار گرفته می شود، اما همه آنها مبتنی بر فناوری‌های «اپل» و «گوگل» هستند.

اگر نتیجه آزمایش تشخیص کووید-۱۹ برای فردی مثبت باشد، مقام های بهداشت به آن شخص کدی می‌دهند تا آن را در اپلیکیشن وارد کند. سپس برای کاربرانی که از آن اپلیکیشن استفاده می‌کنند و در دو هفته گذشته نزدیک آن فرد بوده‌اند، پیام هشدار فرستاده می‌شود.

از این اپلیکیشن‌ها ابتدا در برخی کشورهای آسیایی، مانند کره جنوبی، استفاده شد. در آن جا مقامات از اطلاعات موقعیت مکانی تلفن همراه برای ردیابی افراد استفاده کردند. این روش در اسرائیل و ترکیه هم برای ردیابی افراد نزدیک به فرد مبتلا به کار می‌رود.

اما روش مورد استفاده در آسیا و خاورمیانه با چالش‌هایی درحوزه حریم شخصی روبرو شده است.

ایالت‌ها در آمریکا اپلیکیشن‌های خود را طراحی کرده‌اند تا به شهروندان اطمینان دهند از آن برای دسترسی به داده‌های مربوط به مکان تلفن استفاده نخواهد شد.

Covid Wise in Virginia
لطفأ صبر کنيد
Embed

No media source currently available

0:00 0:03:22 0:00

البته این اپلیکیشن‌ها در صورتی مفید خواهد بود که گروه کثیری از آنها استفاده کنند.

در عین حال کارشناسان می‌گویند، اگر هویت و مکان فرد مبتلا معلوم نباشد داده‌های اندکی برای گردآوری در دسترس خواهد بود و سنجش میزان مفید بودن اپلیکیشن دشوار می‌شود.

تا کنون چند ایالت در آمریکا چنین اپلیکیشن‌هایی را ارائه داده‌اند.

XS
SM
MD
LG