لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۸

یک شرکت آمریکایی مرحله دوم آزمایش واکسن کووید-۱۹ را در آفریقای جنوبی آغاز می‌کند


یک واکسن بالقوه ویروس کرونا به داوطلبی در شهر سووتو در آفریقای جنوبی تزریق می‌شود. ۱۳ اوت ۲۰۲۰
یک واکسن بالقوه ویروس کرونا به داوطلبی در شهر سووتو در آفریقای جنوبی تزریق می‌شود. ۱۳ اوت ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ «نوواوَکس»، شرکت تولید کننده واکسن مستقر در آمریکا، در صدد است مرحله دوم آزمایش بالینی یک واکسن «کووید-۱۹» را در آفریقای جنوبی، جایی که در میانه موجی از اوج‌گیری شیوع ویروس کرونا قرار دارد، آغاز کند.

«نوواوکس» در بیانیه‌ای گفت که این آزمایش بر روی ۲۶۶۵ انسان بالغ سالم در آفریقای جنوبی انجام می‌‌شود.

در این آزمایش همچنین اثر واکسن بر روی ۲۴۰ فرد بالغ دارای «اچ آی وی»، که سیستم ایمنی‌شان ممکن است واکنشی متفاوت از افراد بدون «اچ آی وی» نشان دهد، مقایسه خواهد شد.

نتایج مقدماتی از مرحله نخست آزمایش این واکسن نشان داد، بدن افرادی که دو واحد از این واکسن را دریافت کردند پادتن‌های خنثی‌کننده‌ای پدید آورده که می‌تواند پس از دریافت واحد دوم واکسن، مانع ورود ویروس به سلول ها شود.

«نوواوکس» همچنین در حال برنامه ریزی برای مرحله دوم آزمایش بالینی این واکسن در ایالات متحده و استرالیا در آینده نزدیک است.

آفریقای جنوبی با بیش از ۵۸۳ هزار مبتلا به ویروس کرونا و بیش از ۱۱۶۰۰ مورد مرگ ناشی از آن پنجمین کشور جهان است که شدیدترین آسیب‌ها را از کووید-۱۹ متحمل شده است.

«نوواوکس» می گوید فراهم شدن امکان آزمایش بالینی در آفریقای جنوبی تا حدودی حاصل ۱۵ میلیون دلار کمک بلاعوض «بنیاد بیل و ملیندا گیتس» است.

«ائتلاف ابتکارهای آمادگی اپیدمی» برای سازندگان واکسن های آزمایشی منابع مالی فراهم می کند.

دولت ایالات متحده ماه گذشته، برای آزمایش و ساخت یک واکسن ویروس کرونا در ایالات متحده با هدف تولید ۱۰۰ میلیون واحد از آن تا ماه ژانویه، قراردادی ۱.۶ میلیارد دلاری را با «نوواوکس» منعقد کرد.

XS
SM
MD
LG