لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

پرتاب موفقیت‌آمیز «اسپیس اکس» برای انتقال موجودات دریایی و صفحات خورشیدی به ایستگاه فضایی


موشک «فالکن»
موشک «فالکن»

پرتاب موشک «فالکن» شرکت «اسپیس اکس» برای انتقال هزاران موجود دریایی بسیار کوچک، صفحات خورشیدی پرقدرت، و برخی اقلام دیگر به ایستگاه بین‌المللی فضایی با موفقیت انجام شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این موشک پنجشنبه از مرکز فضایی کندی در کیپ کارناوال ایالت فلوریدا به مدار زمین پرتاب شد.

این محموله ۳۳۰۰ کیلویی که همچنین شامل لیمو، پیاز، آووکادو، و گوجه فرنگی برای هفت ساکن کنونی این مرکز فضایی است، شنبه به مقصد می‌رسد.

فضاپیمای «دراگون» اسپیس اکس دقایقی پس از پرتاب، از موشک فالکن جدا شد، ‌و به سمت ایستگاه بین‌المللی فضایی رفت.

تقویت‌کننده جدید مرحله اول نیز که بخش مهمی در پرتاب موشک دارد، پس از دقایقی در سکوی دریایی فرود آمد تا قطعات آن برای مأموریت‌های آینده بازیافت شود.

فضاپیما یا کپسول باری جدید دراگون، نخستین مجموعه از سه پنل یا صفحه خورشیدی پیشرفته‌ را که برای تقویت شبکه برق نسبتا قدیمی این‌ مرکز طراحی شده است، به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد.

فضانوردان در اواخر ماه میلادی جاری، این صفحات جدید را کنار بال‌های خورشیدی ایستگاه بین‌المللی فضایی، که بیست سال از عمر آنها گذشته است، نصب می‌کنند.

کپسول دراگون حدود بیست هزار موجود دریایی بسیار کوچک موسوم به «خرس آبی»، ۱۲۸ ماهی مرکب، گیاهان فلفلی، و نهال پنبه را نیز به این مرکز فضایی حمل می‌کند.

از این موجودات و گیاهان برای پژوهش‌های علمی در آزمایشگاه ایستگاه فضایی بین‌المللی استفاده می‌شود تا به شناخت بهتر تأثیر فقدان نیروی جاذبه، و شاخص‌های ناشناخته دیگر کمک کند.

این بیست و دومین مأموریت اسپیس اکس برای تأمین‌ نیازمندی‌های سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا «ناسا» است.

XS
SM
MD
LG