لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۲

واکسن کووید-۱۹ فایزر مجوز دائمی سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا را دریافت کرد


این واکسن را شرکت آمریکایی فایزر و شرکت آلمانی بیوان‌تک تولید کرده‌اند
این واکسن را شرکت آمریکایی فایزر و شرکت آلمانی بیوان‌تک تولید کرده‌اند

سازمان نظارت بر غذا و داروی ایالات متحده آمریکا، به نخستین واکسن کووید-۱۹ مجوز دائمی داد. واکسن فایزر-بیوان‌تک برای افراد ۱۶ سال به بالا با این مجوز و تحت برند «کمیرنتی» (Comirnaty) عرضه می‌شود.

این واکسن همچنان برای افراد ۱۲ تا ۱۵ ساله و برای تزریق دز سوم به برخی از افراد دارای ضعف ایمنی تحت مجوز مصرف اضطراری ارائه می‌شود.

مجوز دائمی سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا برای این واکسن یک نقطه عطف به شمار می‌آید چرا که می‌تواند در جلب اعتماد عموم و سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون نقش مهمی ایفا کند.

دولت بایدن امیدوار است که این اقدام بتواند حداقل ۸۵ میلیون آمریکایی واجد شرایط را که واکسینه نشده‌اند به تزریق واکسن تشویق کند.

جنت وودکاک، کمیسرموقت سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «در حالی که میلیون‌ها نفر قبلاً با خیال راحت واکسن کووید-۱۹ را دریافت کرده‌اند، ما فکر می‌کنیم مجوز دائمی سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا در برخی از افراد اعتماد بیشتری برای دریافت واکسن ایجاد، و ما را یک گام به تغییر مسیر در مهار همه گیری در ایالات متحده نزدیک می‌کند.»

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا نیز با صدور بیانیه‌ای در واکنش به صدور مجوز دائم به واکسن فایزر گفت: «این تأیید نشان می‌دهد آمریکایی‌ها می‌توانند به ایمنی و اثر بخشی واکسن اعتماد کامل داشته باشند. برای کسانی که تمایلی به واکسیناسیون ندارند، این تأیید دائمی نشان دهنده دقت و موشکافی فوق العاده‌ای است که سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا در بررسی میلیون ها مورد برای اطمینان از ایمن بودن این واکسن اعمال کرده است.»

به گزارش نیویورک تایمز، شرکت فایزر، داده‌های ۴۴ هزار داوطلب آزمایش‌های بالینی در آمریکا، اتحادیه اروپا، ترکیه، آفریقای جنوبی و آمریکای جنوبی را در اختیار سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا قرار داده است و می‌گوید داده‌ها نشان داده است که واکسن فایزر در پیشگیری از ابتلا ۹۱ درصد مؤثر است.

XS
SM
MD
LG