لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۷

تظاهرات مجارستانی‌ها در اعتراض به گشایش شعبه یک دانشگاه چینی در بوداپست


تظاهرات در اعتراض به گشایش دانشگاه چینی
تظاهرات در اعتراض به گشایش دانشگاه چینی

هزاران مجارستانی شنبه پنجم ژوئن با برپایی تظاهرات گسترده‌ای در شهر بوداپست، به گشایش شعبه یک دانشگاه چینی در پایتخت این کشور اعتراض کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مخالفان لیبرال ویکتور اوربان، نخست وزیر ملی‌گرای مجارستان با در دست داشتن پوسترهایی که روی آنها نوشته شده بود «خیانت»، او را به دلبستگی به چین متهم می‌کنند.

به عقیده مخالفان، گشایش شعبه این دانشگاه چینی در بوداپست، باعث افت کیفیت آموزش عالی در این کشور می‌شود، و به پکن کمک می‌کند تا نفوذ خود در مجارستان و اتحادیه اروپا را افزایش دهد.

پاتریک دانشجوی ۲۲ ساله‌ حاضر در این تظاهرات که حاضر به افشای نام کامل خود نشد، به رویترز می‌گوید که «مخالف تقویت روابط فئودالی مجارستان با چین‌ است.»

او در ادامه می‌گوید که ترجیح می‌دهد تا بودجه احداث این دانشگاه چینی، صرف بهبود وضعیت دانشگاه‌های مجارستان شود.

دولت مجارستان ماه آوریل گذشته، توافقنامه‌ای با دانشگاه «فودان» شانگهای منعقد کرد که به موجب آن، شعبه‌ای از این دانشگاه در شهر بوداپست دایر خواهد شد.

قرار بود در این محوطه، خوابگاه بزرگی برای دانشجویان مجارستانی ساخته شود، ولی بر اساس توافق جدید، شعبه دانشگاه چینی فودان در این مکان احداث می‌شود.

تظاهرات در اعتراض به گشایش دانشگاه چینی
تظاهرات در اعتراض به گشایش دانشگاه چینی

به گفته دولت مجارستان، «فودان یک مرکز آموزش عالی با استانداردهای جهانی است، و موقعیتی را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا از بهترین‌ها بیاموزند.»

تاماس شاندا، معاون وزیر دولت، تظاهرات در بوداپست را «غیرضروری» توصیف کرد، و «نگرانی سیاسی» بر اساس شایعات بی‌اساس و گزارش‌های رسانه‌ای را وارد ندانست.

به گفته سیاستمداران و کارشناسان اقتصادی مخالف دولت، هزینه هنگفت ساخت این شعبه دانشگاه در بوداپست، و عدم شفافیت دولت در این پروژه نگران کننده است. شهردار بوداپست یکی از مخالفان سرشناس این طرح جنجالی است.

پکن، این‌ اعتراضات را کم‌ اهمیت توصیف می‌کند، و می‌گوید که «تعدادی سیاستمدار مجارستانی» تلاش می‌کنند تا با این اقدامات جلب توجه کنند، و مانع همکاری چین و مجارستان شوند.

ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان، روابط صمیمانه‌ای با چین، روسیه، و دولت‌های غیرلیبرال دارد، و با ایجاد محدودیت‌هایی برای پژوهش‌های علمی ، دادگستری، و رسانه‌های مستقل، از کشورهای متحد غربی فاصله گرفته است.

او برای نخستین بار از زمان به قدرت رسیدن در سال ۲۰۱۰، و در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی در سال ۲۰۲۲ با مخالفت گستر‌ده‌ای در این کشور مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG