لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۴

هند از گونه جدید ویروس کرونا با «جهش مضاعف» در ۱۸ ایالت خبر داد


بمبئی
بمبئی

وزارت بهداشت هند از مشاهده گونه جدیدی از ویروس کرونا که شامل دو‌جهش مختلف است در ۲۰۶ نمونه گرفته شده از ایالت غربی ماهاراشترا خبر داد.

به گزارش «بی بی سی»، این خبر پس از ثبت ۴۷ هزار و ۲۶۲ مورد جدید ابتلا در ۲۴ ساعت گذشته منتشر شد که بیشترین افزایش روزانه پس از ماه‌ها بود . شمار کل مبتلایان در هند به بالای ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رسیده است.

مقامات بهداشتی هند می‌گویند هنوز ارتباطی میان این گونه جدید و افزایش ناگهانی موارد ابتلا به کرونا در کشور پیدا نکر‌ده‌اند.

گونه‌های جدید ویروس کرونا در ۱۸ ایالت هند مشاهده شده‌اند. دولت هند می‌گوید ۷۷۱ گونه جدید «نگران‌کننده» در ۱۰ هزار و ۷۸۷ نمونه مثبت دیده شده است. این گونه‌ها شامل ۷۳۶ گونه بریتانیایی، ۳۴ گونه مشابه نوع جهش‌یافته ویروس در آفریقای جنوبی و یک گونه برزیلی است.

هند پنجمین کشوری است که ژنوم ویروس جدید کرونا را تعیین کرد.

جهش‌های ژنتیکی در ویروس‌ها رایج هستند چرا که ویروس هنگام تولید نسخه‌های جدیدی از خود برای پخش، جهش پیدا می‌کند و گاهی ممکن است چند جهش همزمان در یک ویروس رخ دهند. اما این جهش‌ها زمانی نگران‌کننده می‌شوند که بتوانند قسمتهای اصلی ویروس مانند پروتئین اسپایک را به گونه‌ای تغییر دهند که سیستم ایمنی بدن را دور بزند و واکسن نیز نتواند آنطور که باید به آن واکنش نشان دهد.

اما واکنش سیستم بهداشتی به ویروسی با جهش مضاعف تفاوت خاصی نمی‌کند و شامل افزایش میزان تست، ردیابی تماس‌های نزدیک و قرنطینه سریع افراد مبتلا است.

گفته می‌شود واکسن‌های تأیید شده کنونی بر روی گونه‌های‌ جهش‌یافته‌ای که تاکنون پیدا شده‌اند مؤثر هستند و در صورتی که نیاز به اصلاح باشد، می‌توانند واکسن‌ها را به سرعت تغییر دهند.

XS
SM
MD
LG