لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۵

ابتلای قطعی ۱۷ نفر  تایید شد؛ اعلام «خطر جدی» گسترش ویروس جهش یافته کرونا در ایران


مراسم تشییع مهشید گودرز پرستاری که با وجود بارداری در بخش کرونای بیمارستان لقمان حکیم کار می‌کرد و جانش را از دست داد - ۲۶ بهمن
مراسم تشییع مهشید گودرز پرستاری که با وجود بارداری در بخش کرونای بیمارستان لقمان حکیم کار می‌کرد و جانش را از دست داد - ۲۶ بهمن

با شناسایی هشت هزار و ۱۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا، آمار رسمی کل مبتلایان به این بیماری در ایران از مرز ۱.۵ میلیون نفر گذشت. ضمن این که ابتلای ۱۷ نفر به نوع جهش یافته ویروس کرونا تایید شد.

سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن اعلام کرد که مجموع بیماران کووید ۱۹ در ایران به یک میلیون و ۵۳۴ هزار و ۳۴ نفر رسیده است.

همچنین تعداد مرگ در ۲۴ ساعت گذشته ۸۹ بیمار بوده که با این حساب آمار رسمی جانباختگان بر اثر کووید۱۹ در ایران به ۵۹ هزار و ۱۱۷ نفر رسیده است.

آمار رسمی در ایران مانند چین و روسیه از سوی منابع مستقل تائید نشده و حتی مقامهای داخل ایران از جمله نظام پزشکی ایران، تعداد قربانیان و مرگ ها را دستکم ۳ تا ۴ برابر آمار رسمی برآورد کرده‌اند.

از سوی دیگر، کیانوش جهانپور رئیس روابط عمومی وزارت بهداشت ایران از شناسایی «۱۷ بیمار» قطعی مبتلا به ویروس جهش‌یافته در ایران خبر داد که هفت تن از آنها در استان قزوین شناسایی شده‌اند.

او خاطرنشان کرد: «خطر گسترش سریع این ویروس جدی است.»

این درحالی است که روز گذشته سعید نمکی، وزیر بهداشت درباره گسترش نوع جهش یافته کرونا به شدت هشدار داده بود: «اسفند ماه سختی در پیش خواهیم داشت اگر سخت نگیریم و محکم نایستیم.»

او همچنین گفته بود: «راهی که دو هفته با ویروس قبلی می رفتید، با این ویروس، ۷۲ ساعته می روید.»

ویروس جهش‌یافته کرونا یا گونه مسری‌تر آن نخستین بار در انگلیس مشاهده شد. این گونه ویروس، سرعت انتقال بیشتری نسبت به ویروس قبلی کرونا دارد.

وزارت بهداشت می‌گوید در حال حاضر ۹ شهر در وضعیت قرمز، ۳۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهر در وضعیت زرد و ۱۷۲ شهر در وضعیت آبی قرار دارند. از شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، دزفول، دشت آزادگان، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه به عنوان شهرهای قرمز یا بالاترین هشدار یاد شده است.

XS
SM
MD
LG