لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۳

چت‌های کلاب‌هاوس به بیرون درز کرد؛ افزایش نگرانی‌ها بابت امنیت این شبکه اجتماعی


کلاب هاوس در چین بلاک شده است
کلاب هاوس در چین بلاک شده است

کلاب‌هاوس شبکه اجتماعی نسبتا جدیدی است که به کاربران اجازه می‌دهد وارد اتاق‌های مختلف شوند و در بحث‌های مورد علاقه خود به صورت صوتی شرکت کنند.

شعار کلاب‌هاوس این است که مکالمات باید زنده تجربه شوند و جایی ضبط نخواهند شد.

اما آن چه اتفاق افتاده خلاف این را ثابت می‌کند. از آنجایی که کلاب‌هاوس فعلا تنها از طریق دعوتنامه و برای سیستم عامل «آی او اس» قابل دسترس است، شبکه‌هایی نیز به موازات آن راه‌اندازی شده که مکالمات کلاب‌هاوس را منتشر می‌کنند و در اختیار کسانی که پشت درهای بسته کلاب‌هاوس هستند و یا گوشی آیفون ندارند قرار می‌دهند.

از طرفی اوایل این هفته، پژوهشگران امنیت سایبری آمریکا، کاربری را پیدا کردند که توانسته بود سیستم را دور بزند و مکالمات چندین اتاق را به صورت همزمان در وب سایت دیگری پخش زنده کند.

کلاب‌هاوس به خبرگزاری بلومبرگ گفت این کاربر را بیرون انداخته و تدابیر امنیتی بیشتری برای پیشگیری از اتفاقی مشابه اعمال کرده است.

شبکه خبری «بی بی سی» گزارش داده است که کلاب هاوس پیش از این اتفاق در پاسخ به هشدار «رصدخانه اینترنتی دانشگاه استنفورد» گفته بود که اطلاعات کاربران نمی‌تواند توسط مجرمان سایبری یا هکرهای دولتی به سرقت برود.

اما نقص‌های امنیتی این شبکه نوپای اجتماعی، نگرانی کارشناسان امنیت سایبری را برانگیخته است.

زمانی که کاربری وارد اتاقی در کلاب‌هاوس می‌شود، درخواستی به شرکت «اگورا» می‌رود به این ترتیب که تلفن کاربر با «رابط برنامه‌نویسی اپلیکیشن» ( ای پی آی) تماس می‌گیرد تا «ژتون»‌هایی را ایجاد کند و ارتباط صوتی برقرار شود.

کارشناسان امنیتی از احتمال دسترسی دولت چین به فایل‌های خام صوتی در سرورهای کلاب‌هاوس ابراز نگرانی کرده‌اند؛ چرا که شرکت «اگورا» شعبه‌ای نیز در شانگهای دارد.

دیوید تیل از «رصدخانه اینترنتی دانشگاه استنفورد» در توییتی گفت باید به کلاب‌هاوس مانند یک مکان نیمه عمومی نگاه کرد.

این مرکز پژوهشی همچنین به کاربران توصیه کرده در نظر داشته باشند که ممکن است هر آن چه می‌گویند ضبط شود.

XS
SM
MD
LG