لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۴

آیا افرادی که کاملاً واکسینه شده‌اند، می‌توانند ویروس کرونا را به دیگران انتقال دهند؟ کارشناسان پاسخ می‌دهند


عابران بدون ماسک در پیاده‌رو میدان هاروارد در شهر کمبریج ایالت ماساچوست، آمریکا - ۲۳ مه ۲۰۲۱
عابران بدون ماسک در پیاده‌رو میدان هاروارد در شهر کمبریج ایالت ماساچوست، آمریکا - ۲۳ مه ۲۰۲۱

تصمیم مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده آمریکا در ۱۳ مه ۲۰۲۱ مبنی بر تغییر رهنمود این مرکز در مورد استفاده از ماسک، پرسش‌های زیادی را برای بسیاری از مردم آمریکا به وجود آورد. بر اساس رهنمود جدید این سازمان، اکنون در آمریکا هر فردی که کاملاً واکسینه شده باشد می‌تواند بدون استفاده از ماسک یا رعایت فاصله‌گیری اجتماعی در تجمعات بزرگ یا کوچک و در محیط‌های باز یا سربسته، شرکت کند.

فردی کاملاً واکسینه شده محسوب می‌شود که دو هفته از تزریق آخرین دز واکسن او گذشته باشد.

به گزارش «یاهو نیوز»، دکتر آنتونی فاوچی، کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی و مشاور پزشکی کاخ سفید، می‌گوید رهنمود جدید «مبتنی بر تکامل علم» است، و «به عنوان یک انگیزه» برای تشویق افراد واکسینه نشده‌ جهت دریافت واکسن کرونا به کار گرفته شده‌ است.

بیماری کووید۱۹ که بر اثر ویروس سارس کووی۲ یا ویروس نوپدید کرونا ایجاد می‌شود، و واکسن‌های آن در علم پزشکی و میکروبیولوژی بسیار جدید هستند و مطالعات و تحقیقات بر روی آنها همچنان ادامه دارد.

ولی کارشناسان، بر اساس آن چه دانشمندان تاکنون کشف کرده‌‌اند و داده‌هایی که در دست است، به نتایجی رسیده‌اند که «یاهو نیوز» آنها را به طور خلاصه این‌گونه عنوان کرده است:

  • واکسن‌های کرونا، حتی اگر صددرصد جلوی بیماری و انتشار ویروس را نگیرند، می‌توانند بهترین راه برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری کووید۱۹ باشند.
  • بنا بر شواهد اولیه به نظر می‌رسد احتمال مسری بودن و انتقال ویروس در افرادی که کاملاٍ واکسینه شده‌اند پایین است، اما هنوز نمی توان با قطعیت آن را اثبات کرد.
  • افراد واکسینه‌نشده باید همچنان ماسک زدن، فاصله‌گیری فیزیکی و اجتماعی، و سایر اقدامات احتیاطی را جدی بگیرند و به این رهنمود‌ها عمل کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری روز سه شنبه اعلام کرد که موارد ابتلا به کرونا در افرادی که کاملاً واکسینه شدند نادر است، ولی همچنان مشاهده می‌شود. بنا بر داده‌ها ۰.۰۱ درصد از افرادی که واکسینه شده‌اند به بیماری کووید۱۹ مبتلا شدند که دو سوم از آنها زن بودند و متوسط سن مبتلایان ۵۸ سال بود. حدود ۲۵ درصد از مبتلایان کاملاً واکسینه‌شده فاقد علایم بیماری بودند، ۱۰ درصد از آنها در بیمارستان بستری شدند، و حدود ۲ درصد جان‌شان را از دست دادند.

XS
SM
MD
LG