لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۹

ژیو وانگ می‌گوید درخواست رژیم ایران برای مبادله شمار بیشتری از زندانیان «اقدامی ضددیپلماسی» است


ژیو وانگ به همراه همسر و فرزندش
ژیو وانگ به همراه همسر و فرزندش

ژیو وانگ، پژوهشگر دانشگاه پرینستون که سال‌ها توسط رژیم ایران زندانی شده بود، درخواست وزیر خارجه جمهوری اسلامی برای مبادله شمار بیشتری از زندانیان را «ضددیپلماسی» و گروگان‌گیری را مغایر با دیپلماسی دانست.

آقای وانگ روز جمعه ۱۴ آذر در یک توئیت نوشت: «درخواست ظریف برای مبادله شمار بیشتری از زندانیان، دیپلماسی نیست؛ بلکه دقیقا اقدامی ضد دیپلماسی است که در پوشش دیپلماسی ارائه می‌شود. اگر شما دیپلماسی بخواهید، از کشورهای دیگر گروگان نمی‌گیرید. به همین سادگی!»

او در توئیت دیگری نوشته است: «کسانی که می‌گویند ایالات متحده به دیپلماسی با ایران فرصت نمی‌دهد، لطفا توجه کنند: این دیپلمات‌های ایرانی هستند که اجازه ندارند با دیپلمات‌های آمریکایی تماس داشته باشند، و نه برعکس. هر کسی که بدون اجازه چنین کاری انجام دهد، با حکمی راهی اوین می‌شود.»

ژیو وانگ همچنین در یک توئیت دیگر نوشت: «وقتی من در ایران بودم، برایم واضح بود که چه تعداد زیادی از مردم عادی ماهیت رژیم را درک می‌کردند و به رغم آن که مجبور بودند تحریم‌ها را تحمل کنند، امیدوار بودند جامعه جهانی در مورد آن کاری کند.»

جمهوری اسلامی ایران آقای وانگ را به اتهام جاسوسی در پوشش تحقیق دانشگاهی به ده سال زندان محکوم کرده بود. اما دولت پرزیدنت ترامپ موفق به کسب آزادی او شد. ژیو وانگ در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۹۸ با ‌هواپیمای دولت سوئیس از تهران به زوریخ منتقل شد. در زوریخ برایان هوک، نماینده ویژه وقت وزیر خارجه آمریکا در امور ایران، شخصاً به استقبال او رفت.

XS
SM
MD
LG