لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

بابک نمازی: برادر و پدرم گروگان‌های آمریکایی در ایران هستند، آنها چه زمانی آزاد خواهند شد؟


سیامک (راست) و باقر نمازی
سیامک (راست) و باقر نمازی

همزمان با آغاز ششمین سال زندانی بودن سیامک نمازی، آمریکایی ایرانی‌تبار در ایران، بانک نمازی برادر او روز چهارشنبه ۲۳ مهر ماه در مقاله‌ای که در بخش نظرات روزنامه واشنگتن پست چاپ شد، از دولت آمریکا خواست که برای آزادی برادر و نیز پدرش باقر نمازی، به اعمال فشار بر ایران ادامه دهد.

سیامک نمازی مهر ماه سال ۱۳۹۴ در ایران زندانی شد. اسفند همان سال، باقر نمازی، پدر او، که برای پیگیری کار فرزندش به ایران رفته بود نیز توسط جمهوری اسلامی بازداشت شد. سیامک و باقر نمازی هر کدام به تحمل ده سال زندان محکوم شدند.

بابک نمازی، در این مقاله نوشته است: «کارزار استراتژیک و وحشیانه ایران در زندانی کردن و شکنجه دادن شهروندان خارجی و دوتابعیتی بر کشورهای سراسر جهان تاثیر گذاشته است.»

او در این مقاله ضمن ابراز نگرانی نسبت به خطر افزایش تنش‌ها میان آمریکا و ایران، نوشته است: «من از این بابت که مبادا ایران از آسیب‌پذیرترین و دردسترس‌ترین مهره‌هایی که در اختیار دارد - یعنی گروگان‌های آمریکایی - استفاده کند، در هراسی دائمی به سر می‌برم.»

بابک نمازی با قدردانی از اقدام اخیر پرزیدنت ترامپ در ملاقات با گروهی از گروگان‌های سابق آمریکایی و وعده او مبنی بر بازگرداندن سریع سایر گروگان‌های آمریکایی به کشور، ابراز امیدواری کرده است که پرزیدنت ترامپ و دولتش به گفته‌های خود عمل کنند تا به این ترتیب «برادر و پدرم به زودی دوباره به ما بپیوندند.»

آقای نمازی نوشته است: «جهان باید از مدت‌ها پیش این پیام روشن را به ایران می‌داد که گروگانگیری آن [رژیم]‌ ابزار مؤثری در سیاست خارجی نیست و تلاش‌های [رژیم ایران] برای استفاده از [گروگانگیری] به این منظور، تحمل نخواهد شد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، و نیز شماری از اعضای کنگره ایالات متحده، روز سه شنبه ۲۲مهر ماه، همزمان با پایان پنجمین سالگرد زندانی شدن سیامک نمازی، از جمهوری اسلامی خواستند که سیامک و باقر نمازی را فوراً آزاد کند.

مقامات ایالات متحده و کارشناسان غربی می‌گویند جمهوری اسلامی با بازداشت و زندانی کردن شهروندان دوتابعیتی در واقع آنها را به گروگان می‌گیرد تا از کشورهای غربی باج گرفته و به اهداف سیاسی خود برسد.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG