لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۱

ایلان برمن: فلسفه وجودی سپاه نه پاسداری از مرزهای ایران، که «صدور انقلاب» است


ایلان برمن، معاون ارشد اندیشکده شورای سیاست خارجی آمریکا
ایلان برمن، معاون ارشد اندیشکده شورای سیاست خارجی آمریکا

ایلان برمن، معاون ارشد اندیشکده شورای سیاست خارجی آمریکا، با حضور در میزگردی مجازی در واشنگتن با موضوع سیاست‌‌گذاری مربوط به ایران، جمهوری اسلامی را «یک قدرت تغییرطلب» و ماهیت وجودی سپاه را در جهت «صدور انقلاب»‌ خواند.

آقای برمن در این میزگرد که روز چهارشنبه ۱۲ شهریور تحت عنوان «تهدید جمهوری اسلامی برای صلح و پیشرفت منطقه‌ای» برگزار شد، گفت: «همان‌گونه که حکما گفته‌اند، برای دانستن توانایی هرچیز باید ذات آن را بشناسید. به نظر من وقتی پای ایران در میان است، گفتمان سیاست‌گذاری در واشنگتن از این پند دور می‌شود و بیشتر تلاش می‌کند ایران را به عنوان فقط یک کشور دیگر در خاورمیانه و یک بازیگر معمولی منطقه‌ای در نظر بگیرد. ولی ایران فقط یک قدرت موافق با ادامه وضعیت موجود نیست، بلکه یک قدرت تغییرطلب است که تلاش دارد موازنه بین قدرت‌ها و توازن استراتژیک در خاورمیانه و فراتر از آن را به نفع خود و بر ضد دشمنانش، تغییر دهد.»

ایلان برمن افزود: «این دشمنان طیف گسترده‌ای را در بر می‌گیرند و فقط منحصر به ایالات متحده و اسرائیل نیستند، بلکه سنی‌ها و جهان عرب سنی نیز میان این دشمنان قرار دارند. کاری که ایران کرده، این است که طی چند دهه خودش را در موضعی قرار داده که بتواند به خواسته‌ جاه‌طلبانه‌ای که از مدت‌ها پیش داشته است، برسد.»

آقای برمن گفت: «اگر به اسناد بنیان‌گذاری انقلاب اسلامی - نه فقط قانون اساسی رسمی کشور که چند بار اصلاح شده، بلکه اسناد سال‌های ۱۹۷۹ و ۱۹۸۰ و حتی پیش از آن در مانیفستی که خمینی در مورد تشکیل یک دولت اسلامی و افکار او در مورد تشکیل یک جمهوری اسلامی در ایران نوشته بود - مراجعه کنید، [می‌بینید که] هرگز قرار نبود جمهوری اسلامی چیزی محدود به مرزهای ایران باشد و ایده این بود که همواره به منزله کالایی برای صارات تلقی شود.»

آقای برمن در ادامه گفت: «دلیل وجودی اصل صدور انقلاب در قانون اساسی همین است. به همین خاطر است که قانون اساسی تشکیل دهنده جمهوری اسلامی یادآور شده است که وجود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فقط برای حفظ مرزهای ایران نیست و باید صادرکننده نمونه موفق انقلاب اسلامی شیعه فراتر از مرزهای آن کشور باشد. و این چهارچوبی ضروری است که متاسفانه اغلب در گفت‌وگوهای سیاست‌گذاری در واشنگتن در مورد فعالیت‌های ایران، از قلم می‌افتد.»

گروه «اتحادیه ملی برای دموکراسی در ایران» این میزگردی مجازی را برگزار کرد. «اتحادیه ملی برای دموکراسی در ایران» خود را یک گروه «غیر انتفاعی» و «غیرحزبی» معرفی می‌کند که از فعالان آمریکایی ایرانی‌تباری تشکیل شده است که برای تحقق عدالت‌، دموکراسی، و برابری در ایران مبارزه می‌کنند.

XS
SM
MD
LG