لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۰

وزارت دادگستری آمریکا: ایالات متحده ۷ میلیون دلار از دارایی‌های توقیف شده ایران را به صندوق قربانیان تروریسم منتقل می‌کند


ساختمان وزارت دادگستری ایالات متحده در واشنگتن
ساختمان وزارت دادگستری ایالات متحده در واشنگتن

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد ایالات متحده مبلغ هفت میلیون دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران را به صندوقی برای پرداخت غرامت به قربانیان آمریکایی «تروریسم بین‌المللی مورد حمایت حکومت‌ها» (تروریسم حکومتی) می‌پردازد.

وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه ۱۶ دی ماه منتشر شد اعلام کرد:‌ «این صندوق سهم ایالات متحده از تحقیقات بازپرداخت مدنی است که بخشی از پیگیری دولت در رابطه با یک توطئه پیچیده‌‌ بین‌المللی است؛ توطئه‌ای که در سرتاسر جهان گسترش یافته بود.»

این بیانیه می‌افزاید: «هدف از این توطئه، نقض تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی وضع شده توسط ایالات متحده علیه رژیم ایران بود. در این توطئه چند شهروند ایرانی و شهروندان کشورهای دیگر دست داشتند و با کلاهبرداری حدود یک میلیارد دلار وجوه متعلق به ایران را به حساب‌هایی در سراسر جهان‌ منتقل کرده بودند.»

دیوید برنز، دستیار موقت دادستان کل آمریکا، در این بیانیه گفت: «قرار بود وجوهی که مشمول مقررات امروز شده‌اند، در خدمت عوامل خلافکار قرار گیرد؛ عواملی که می‌خواستند بر اساس یک نقشه پیچیده، تحریم‌ها علیه ایران - یکی از بزرگترین حامیان حکومتی تروریسم در جهان - را نقض کنند.»

در بیانیه وزارت خزانه‌داری همچنین آمده است که صندوق قربانیان تروریسم حکومتی توسط کنگره آمریکا ایجاد شده است. این صندوق ویژه پرداخت غرامت به افرادی است که توسط «تروریسم بین‌المللی مورد حمایت حکومت‌ها» آسیب دیده‌اند. از واقعه گروگانگیری سفارت آمریکا در سال ۱۳۵۸ در ایران به عنوان یکی از نمونه‌های بارز این نوع تروریسم یاد شده است.

XS
SM
MD
LG