لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۱

اکبرین: اقدام آمریکا می‌تواند با قطع دست جنایتکار ایران و عربستان، زمینه یک برجام موفق در یمن را فراهم کند


محمد جواد اکبرین Mohammad Javad Akbarein
محمد جواد اکبرین Mohammad Javad Akbarein

دولت پرزیدنت جو بایدن سیاست جدیدی را در قبال ادامه جنگ در یمن اتخاذ کرده است. روز پنجشنبه پرزیدنت بایدن در سخنرانی در وزارت خارجه آمریکا گفته بود که جنگ در یمن باید متوقف شود و آمریکا کمک‌های نظامی به عربستان سعودی برای جنگ در یمن را متوقف می‌کند.

این هفته نیز، برخی رسانه‌ها در آمریکا خبر دادند که دولت جو بایدن به کنگره اعلام کرده که قصد دارد به خاطر وضعیت وخیم انسانی در یمن، فرمان قراردادن نام حوثی‌های یمن در فهرست گروه های تروریستی را لغو کند.

همزمان، مارتین گریفیتس، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن به تهران سفر کرده تا با مقامات جمهوری اسلامی گفت‌و‌گو کند.

محمد جواد اکبرین روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل خاورمیانه به صدای آمریکا می‌گوید اقدام دولت فعلی ایالات متحده قدمی مثبت است. او گفت: تنها کسانی که در اتفاقات یمن لحاظ نشده‌ بودند، مردم خود یمن بودند. ماجرای یمن فقط جنگ نیابتی ایران و عربستان است و ۱۱۰ هزار نفر قربانی شده‌اند.

وی افزود: کاری که اکنون دولت جدید آمریکا کرد، زمینه صلح در یمن خواهد شد.

این روزنامه‌نگار افزود: ماجرای یمن تنها با یک مدل توافق برجام موفق، نه مثل مدل برجام هسته‌ای ایران که شکست خورده،‌ حل می‌شود و باید دست جنایتکار ایران و عربستان از یمن قطع شود.

XS
SM
MD
LG