لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

الیوت آبرامز: آمریکا ممکن است برای جلوگیری از معاملات تسلیحاتی ایران تحریم‌های پیشگیرانه وضع کند


الیوت آبرامز، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا
الیوت آبرامز، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا

الیوت آبرامز، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا، می‌گوید که ایالات متحده ممکن است برای جلوگیری از هرگونه فروش تسلیحات به ایران، تحریم‌های پیشگیرانه اعمال کند.

آقای آبرامز در گفت‌وگویی اختصاصی با روزنامه «واشنگتن فری بیکِن» که روز دوشنبه ۲۸ مهر منتشر شد، گفت: «نیازی نیست که ما تا تکمیل یک تراکنش و تا زمانی که کسی به شکل فیزیکی تسلیحات را به صادر و یا از ایران وارد کند، صبر کنیم. ما می‌توانیم افرادی را که برای بررسی احتمال [انجام این تراکنش‌ها] مسافرت کنند و یا در مذاکراتی [به این منظور] شرکت کنند نیز مجازات کنیم.»

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا در پاسخ به پرسشی در مورد هرگونه معامله تسلیحاتی احتمالی ایران با روسیه یا چین گفت: «ما حتی پیش از این که اقدامی ملموس و واقعی انجام شود، دست به کار می‌شویم. ما همه چیز را زیر نظر داریم تا ببینیم آیا هیچ حرکتی به سوی انجام یک معامله تسلیحاتی انجام می‌شود.»

ایالات متحده آمریکا با فعال کردن مکانیسم‌ ماشه، تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را بازگرداند. بر این اساس تحریم تسلیحاتی ایران به قوت خود باقی می‌ماند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز یکشنبه ۲۷ مهر در بیانیه‌ای گفت کلیه تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران، از جمله تحریم تسلیحاتی، نوزدهم سپتامبر باز گردانده شدند.

XS
SM
MD
LG