لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۶

ستایش علی مطهری از رویکرد طالبان؛ «عقل شان از ما بیشتر است» و «حمله به سفارت آمریکا» در دستور کار نیست


یک پیکارجوی طالبان. آرشیو
یک پیکارجوی طالبان. آرشیو

علی مطهری، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ایران، در حساب توئیتر خود از رویکرد طالبان در نحوه مواجهه با آمریکا و پیمان‌های منطقه‌ای و جهانی ستایش کرد و نوشت: «عقلشان از ما بیشتر است.»

او نوشته است: «طالبان گفته‌اند به پیمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی پایبندیم و خواهان روابط حسنه با آمریکا هستیم.»

به گفته آقای مطهری این رویکرد «نشان می‌دهد که عقلشان از ما بیشتر است و حمله به سفارت آمریکا را در دستور کار ندارند. اگر به آزادی بیان و حقوق زنان هم پایبند باشند می‌توان به آنها امیدوار بود.»

این نماینده سابق مجلس در حالی خواهان پایبندی طالبان به حقوق زنان شده است که خود از مدافعان حجاب اجباری در ایران است و حق پوشش را موضوعی «حیوانی» می داند.

در دیگر تحولات مربوط به افغانستان و ایران، سرپرست پیشین وزارت دفاع افغانستان با انتشار عکسی در مورد «انتقال خودروهای زرهی آمریکا از افغانستان به ایران نوشت: «روزهای بد افغانستان ابدی نیست». بسم‌الله محمدی در این توئیت ایران را «همسایه بد» خطاب کرده است.

روز چهارشنبه ۱۰ شهریور در شبکه های اجتماعی عکس هایی منتشر شد که نشان می‌دهد برخی از خودروهای زرهی آمریکایی و خودروهای نظامی دولتی افغانستان از آن کشور به ایران منتقل شده‌اند.

با پیشروی طالبان در افغانستان و سپس خروج نیروهای آمریکایی از آن کشور، گزارش‌های مختلفی در مورد مجموع ارزش تجهیزات ارتش افغانستان و تنوع اداوات نظامی برجا مانده ارتش آمریکا در آن کشور منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG