لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۷

مایک پمپئو در پنجمین سالگرد بازداشت سیامک نمازی: رژیم ایران باید شهروندان آمریکایی را آزاد کند


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همزمان با پنجمین سالگرد بازداشت سیامک نمازی، شهروند ایرانی آمریکایی، خواستار آزادی او و دیگر شهروندان آمریکایی زندانی در ایران شد.

آقای پمپئو روز سه شنبه ۲۲ مهر با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: «امروز پنجمین سالگرد روزی است که ایران، سیامک نمازی، یک مرد بیگناه، را صرفاً به خاطر آن که او یک شهروند آمریکا است، دستگیر کرد.»

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: «سیامک، پدرش باقر، و مراد طاهباز نباید حتی یک روز دیگر را در بازداشت سپری کنند. ایران باید به این رفتار غیراخلاقی پایان دهد و بگذارد که آنها همین حالا به خانه بازگردند.»

سناتور تام کاتن، عضو جمهوریخواه ایالت آرکانزاس در مجلس سنا، نیز با انتشار پیامی بر ضرورت آزادی سیامک نمازی و تمام شهروندان که توسط جمهوری اسلامی «به گروگان گرفته شده‌اند» تاکید کرد.

این سناتور جمهوریخواه با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: «امروز پنجمین سالگرد روزی است که سیامک نمازی، شهروند آمریکایی، توسط رژیم جمهوری اسلامی به گروگان گرفته شده است.»

سناتور کاتن در این پیام با تاکید بر این که رژیم حاکم بر ایران در این مدت آقای نمازی را در شرایط وحشتناکی نگه داشته است، افزود: «ایران باید نمازی‌ها و دیگر گروگان‌هایش را آزاد کند.»

همچنین کریس کونز سناتور دموکرات ایالت مریلند در توئیتی نوشت: امروز یادآور پنجمین سالی است که سیامک نمازی، شهروند آمریکا در ایران دستگیر شد. بازداشت ناعادلانه و سیامک، پدرش باقر و دیگر شهروندان دوتابعیتی غیرانسانی و غیرقابل قبول است. آن‌ها باید فورا آزاد شده و به خانه بازگردند.

در پی بازداشت سیامک نمازی، پدر او، باقر نمازی، که برای پیگیری وضعیت فرزندش به ایران سفر کرده بود نیز بازداشت و زندانی شد.

دولت آمریکا بارها خواستار آزادی سیامک و باقر نمازی و دیگر شهروندان آمریکایی و دو تابعیتی زندانی در ایران شده است.

ماه گذشته نیز مایک پمپئو در توئیتی خواستار آزادی فوری سیامک نمازی، پدرش باقر نمازی، و مراد طاهباز، فعال محیط زیست، شده بود.

آقای پمپئو در آن توئیت با اشاره به این که «سیامک نمازی، شهروند آمریکا، تولد ۴۹ سالگی خود را در زندان مخوف اوین گذارند» اتهامات مطرح شده علیه او را دروغین خوانده و نوشته بود: «باقر [نمازی]، پدر سیامک [نمازی]، و همچنین مراد طاهباز قربانیانی بی‌گناه هستند. ایران باید فورا آنها را آزاد کند.»

مقامات ایالات متحده و کارشناسان غربی می‌گویند جمهوری اسلامی با بازداشت و زندانی کردن شهروندان دوتابعیتی در واقع آنها را به گروگان می‌گیرد تا از کشورهای غربی باج گرفته و به اهداف سیاسی خود برسد.

نامه کارکنان کنونی و پیشین سازمان ملل برای آزادی سیامک نمازی

در همین حال بیش از ۱۶۰ تن از کارکنان کنونی و پیشین سازمان ملل متحد خواستار آزادی سیامک نمازی شدند.

آنها با ارسال نامه‌ای سرگشاده خطاب به مقامات رژیم جمهوری اسلامی، از آنها خواستند که در پنجمین سالگرد بازداشت سیامک نمازی، او را از زندان آزاد کنند و به «وحشت و رنج» یک خانواده پایان دهند.

در این نامه که به امضای دو تن از مدیران اجرایی سابق یونیسف نیز رسیده، با اشاره به تلاش‌های چندین ساله نمازی برای ارسال دارو و تجهیزات پزشکی به ایران، آمده است: «زندانی کردن سیامک نمازی قابل درک نیست.»

نشریه نشنال چاپ امارات متحده عربی با انتشار این خبر نوشته است که خانواده نمازی معتقد است که جمهوری اسلامی قصد دارد از او به عنوان اهرم سیاسی علیه آمریکا استفاده کند.

به گفته خانواده نمازی، سیامک تا کنون اجازه استفاده از مرخصی را نیافته و حتی با درخواست مرخصی او به دلیل شیوع ویروس کرونا مخالفت شده است.

سیامک نمازی، شهروند ایرانی- آمریکایی، مهرماه سال ۱۳۹۴ در ایران به اتهام جاسوسی بازداشت و به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

محمد باقر نمازی، پدر ۸۴ ساله سیامک نمازی، که برای پیگیری وضعیت پسرش به ایران سفر کرده بود نیز در اسفند ماه ۱۳۹۴ بازداشت شد و او نیز به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

مراد طاهباز، فعال محیط زیست ایرانی که تابعیت آمریکا و بریتانیا را دارد نیز توسط جمهوری اسلامی به ۱۰ سال زندان محکوم شده است. او بهمن ماه ۱۳۹۶ به همراه چند تن دیگر از فعالان محیط زیست بازداشت شد و مقامات امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی اتهام آنان را «جاسوسی» اعلام کردند.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG